Raahel Apsalon
Avalike suhete spetsialist
Lihula tervisekeskuses on eraldi kabinet nõustajatele: seal võtavad vastu psühholoog Piret Vester, pere- ja psühholoogiline nõustaja Pille Murrik ja lastekaitsespetsialist Saima Soobard. Meil avanes hea võimalus esitada kõige uuemale töötajale Pillele mõned küsimused, et tema tööst rohkem teada ja aimu saada.
„Usun, et sellest majast kujuneb üks inimeste hea- ja rahulolu toetav keskus, kus praeguses kiirelt muutuvas ühiskonnas saame koostöös ja kogukondlikult toetada meie vallas elavaid perekondi,” sõnab abivallavanem Ene Täht. „Majas saavad kokku meditsiin, haridus, sotsiaal koos paraja annuse kultuuriga.”
Pille, oled Lääneranna vallas uustulnuk. Räägi, kuidas Sind on vastu võetud? Milline on sinu (esma)mulje Läänerannast?
Läänerannas elavad väga sõbralikud ja abivalmis inimesed. Minu päris esimesel Lihula-päeval, kui tulin esimest korda tutvuma Lihula, lasteaia ja oma tööruumidega tervisekeskuses, juhtus selline lugu, et mul õnnestus autoga manööverdades sõita esimeste ratastega liiva peale, mis oli jäetud parklasse peenra jaoks ning jäin sinna autoga kinni ja ei saanud sealt enam ise välja. Abivallavanem Ene Täht helistas töömeestele, töömehed tulid, vaatasid, arutasid ja leidsid kuidagi võimaluse minu auto sealt liikuma saada ja mitte keegi ei kritiseerinud ega arvustanud. Olen väga tänulik sellise kogemuse eest – see olukord tekitas kogukonnatunnet. Need on need väikeste kohtade võlud, et inimesed teavad üksteist (kelle poole pöörduda ja kust abi saada) ning on hoolimine ja märkamine.
Sinu tööks on pere- ja psühholoogiline nõustamine – kui kaua oled seda tööd teinud?
Üle kahekümne viie aasta.
Pärast ülikooli lõpetamist läksin tööle Rakvere polikliinikusse jaoskonnaarstina, aga kuna kõik maapiirkonnad olid katmata, tuli mul üksinda teha kolme arsti tööd. Töö oli päris pingeline ning seda oli nii palju, et ma hakkasin nägema seaduspärasusi, mida ülikoolis ei õpetatud. Hakkasin tähele panema, et inimesed jäävad haigeks ka siis, kui neil on olulised vajadused rahuldamata või nad ei tule oma tunnetega toime.
Haigestumiste põhjuseks ei ole ainult viirus või bakter – on ka väga palju muid olulisi asju, mis mõjutavad inimest ja mind hakkas rohkem huvitama, kuidas aidata inimestel tervem olla ja oma tunnetega toime tulla nii, et nad ei peaks selleks haigeks jääma.
Läksin õppima tol ajal uuenduslikku suhtlemis- ja psühhoteraapiat, mille järel alustasingi tööd nõustajana ja lastevanemate koolitajana.
Kuidas hindad hetkel vaimse abi kättesaadavust Läänerannas? Eestis? Maailmas?
Muu maailma kohta ma ei oska kommenteerida, aga Eestis läheb minu meelest praegu kogu aeg järjest paremaks.
Tegelikult on Maailma Tervishoiuorganisatsioon juba eelmisel sajandi, 1946. aastal andnud tervise määratluseks, et tervis ei ole ainult haiguste puudumine, vaid see on igakülgne heaoluseisund – sotsiaalne, füüsiline ja vaimne heaolu. Nüüd me oleme kuidagi jõudnud selleni, et hakkame seda ka teadvustama.
Ma väga hindan seda suhtumist, nagu on Lääneranna vallas – inimest väärtustatakse! Vald on võtnud vastutuse luua võimalused kohapeal ja inimestel on võimalik tulla nõustamisele psühholoogi või pereterapeudi juurde. See on eelkõige võimalus lastevanematele ja koolipsühholoogidele.
Lihulas on meil olemas oma ala professionaalid, kes teevad oma tööd südamega – näiteks Piret Vester. Nüüd on minu fookusgrupis ka (eelkõige) lasteaia laste vanemad.
Mille puhul täpsemalt saavad inimesed Sinu poole abi saamiseks pöörduda? Milliste küsimuste/murede korral Sind üles otsida?
Kui on küsimused, mis on seotud lapsevanemaks olemisega või lapsega või lapse käitumisega. Kuidas mingit olukorda mõista? Kui on murekoht, ei tähenda see alati, et peaks olema suur probleem. Samas ei pea ootama, et mure läheks suureks – alati saab aru pidada ja rääkida… ka muude pereprobleemide korral tasub alati pöörduda, sest kõik, mis toimub vanemate vahel, mõjutab ka lapsi.
Psühholoog ei lahenda kellegi probleeme, vaid eelkõige on see kuulamine, vaatenurkade täpsustamine – inimesed ikka ise elavad oma elu ja teevad oma valikuid.
Lastega seotud olukordades on oluline meeles pidada seda, et lastega seotud probleemide või murede puhul on võtmed alati täiskasvanute käes ja muutused algavad alati täiskasvanutest. Lapsed õpetavad meid väga palju – nad suhestuvad maailmaga rohkem nagu südame- ja pildikeeles.
Kas annaksid mõne praktilise nõuande/nipi või harjutuse, kuidas me ise saaksime oma vaimse tervise eest paremini hoolt kanda ja/või lähedast/sõpra aidata?
Väljapuhkamine on hästi tähtis asi. Oluline on piisavalt magada.
Kui rääkida iseenda hoidmisest, siis hingamine – sügavalt sisse ja välja.
Kui on stress ja pinge, siis hakkab inimene automaatselt pindmiselt hingama. Siis on väga kasulik oskus püüda olukorda kõrvalt vaadata ja emotsioonidest välja astuda.
Kujutada end ette kinosaali tagumises reas ja sealt olukorda hinnata – näha iseennast ja olukorda ekraanil jooksmas. Anda iseendale kõrvalt nõuandeid, mismoodi reageerida või kuidas käituda. Hästi oluline asi on veel vastutuse võtmine oma reageeringu eest teisi süüdistamata. „Mina vastutan selle eest, kuidas ma käitun.” (Lähen endast välja või mitte.)
Teiste puhul on oluline märgata ja hoolida. Märgates ka välja öelda see, mis muret teeb. Ei pea hakkama olukorda lahendama ega õpetama.
Kui mõnele lugejale tundub, et ta sooviks Sinuga rääkida, nõu või abi küsida, kuidas Sinuga kontakti saab?
Mulle saab kirjutada e-posti aadressile pille.murrik@laaneranna.ee ja helistada telefonil 56 566 895. Helistades peab arvestama sellega, et kui töötan parasjagu inimestega, siis ma ei ole telefonilt kättesaadav. Saan kõne vastu võtta ainult siis, kui parasjagu vaba olen (sellisel juhul on hea saata sõnum.) Kirjutades, helistades või sõnumi teel saame juba kohtumise aja kokku leppida. (Juulikuus ma puhkan.)
Läänerannas olen osalise koormusega – olen lisaks täiskasvanute koolitaja ja superviisor ning seotud erinevates kõrgkoolides õpetamisega.
Aitäh sulle, Pille, selle toreda vestluse eest.
Aitäh sulle huvi tundmast ja küsimast. Olge hoitud ja püsige terved.
Kuula täispikka intervjuud Pille Murrikuga vajutades PLAY nupule.
Lääneranna valla vaimse tervise hoidjad on Eve Rõhu (Koonga, Varbla ja Lõpe Kool), Piret Vester (Lihula Gümnaasium, Virtsu Kool, Metsküla Algkool ja Lihula Lasteaed) , Pille Murrik (Lihula Lasteaed ja supervisiooni kliendid. Pille juurde perenõustamisse suunab S. Soobard) ja Ülle Karjane (Kõmsi Lasteaed-Algkool). Lääneranna vallas tegeleb sotsiaal ja tervishoiu valdkonnaga hariduse, kultuuri ja sotsiaalosakond. Leia kontaktid Lääneranna valla veebilehelt.
Päise pilt: Pille Murrik / Foto: erakogu