Andres Hirvela
Lääneranna vallavanem
Avaldame Lääneranna Teatajas vastuvõetud vallaeelarve aastaks 2021. Olgu siinkohal kohe öeldud, et siinne eelarve on eelmise vallavalitsuse koostatud ja täiendusettepanekud jõuavad siia koos lisaeelarvega alles juunis. Kuna omavalitsuses elu ja eelarvestamine käib veidi pikemaid teid pidi kui eraettevõtluses, siis tuleb meil oma samme vastavalt ka seada – aga seda karta, et elu seepärast seisma jääb, pole küll vaja.
Plaanitavad investeeringud
Peame tähtsaks investeeringuid teedesse, kus teiste hulgas peaks lahenduse leidma juba pikemat aega oodatud Vatla kergliiklustee.
Uue maaküttesüsteemi saab Vatla mõis, kus tööd on juba poole peal.
Kasutamiskõlblikuks saab Virtsu linnuse kõrval asuv sadam, kus puudub veel märgistus, ujuvkai ja vaja lahendada tekkinud küsimused elektrivarustusega.
Tegemata jääb tänavu Virtsu ettevõtluskeskus ja seda põhjusel, et ettevõtja, kes seda pikisilmi oodanud oli, omandas Virtsu kalatehase hooned ja arendab oma tootmist seal.
Eelnevalt oleme rääkinud Virtsu kooli vajadusest kolida raamatukogu koolimajja ning Metsküla kooli ja raamatukogu ühendamisest, mis kindlasti leiavad kajastamist lisaeelarves.
Tänavu tehtud investeeringute hulka võib juba lugeda Koonga ja Lihula tervisekeskuse mööbli hanget ja uue ATS-süsteemi Kõmsi Rahvamajale.
Matsalu Veevärk AS on saanud ehitusloa vee- ja kanalisatsioonitrasside arendamiseks Koongas ja Oidremal ning jätkame hajaasustuse programmi investeeringutega kodumajapidamistesse.
Suure töö on teinud ära Lihula mõisakompleksi arendamisel ja sellele uue sisu andmisel pr Marika Valk ning ainult hea meel on tõdeda, et rahastust on leidnud kõik neli esitatud projekti summas 994 000 eurot.
Kõige keerulisemaks investeeringuks kujuneb kindlasti Lihula Gümnaasiumi remont, kus on vaja kokku viia suured soovid ja vajadused ning teiselt poolt vähesed vahendid, milleks on eelarves arvestatud summa 2 049 000 eurot.
Valla laenukoormus
Enne vallas toimunud võimuvahetust oleme eelnevalt tundnud muret valla suure laenukoormuse pärast. Siinkohal tahaksingi teha juba konkreetsete numbritega selgeks, ehk rahvakeeli „puust ja punaseks”, mida antud olukord tähendab.
Kui vastuvõetud eelarve maht on 7 992 763 eurot, millest lahutades sularaha jäägi 276 075 eurot ning jagades selle võlajäägiga pankadele aasta algul summas 4 427 382 eurot, saame laenuprotsendiks 52%.
Tehes sama tehte planeeritava laenujäägiga 2021. aasta lõpus (4 854 936 eurot), saame tulemuseks 61%. Tavaolukorras ongi omavalitsuse suurimaks lubatud laenuprotsendiks 60.
Tõsi, kuni aastani 2024 on teatud tingimustel (kui põhitegevuse tulude ja põhitegevuse kulude kümnekordne vahe on väiksem kui 80 protsenti vastava aruandeaasta põhitegevuse tuludest) võimalik laenukoormus kuni 80% ja seejärel hakkab vastav määr iga aasta jälle vähenema 5% võrra.
Arvestades sellega, et oleme endiselt vald, kus omatulud väikesed ja ühinemistoetused juba kasutust leidnud ning laenukoormus ülemise piiri lähedal, peame väga põhjalikult kaaluma, milliseid investeeringuid teha.
Oluline on lähiaastail siiski võlakoormust vähendada, sest tulemas on uus rahastusperiood, kus on vaja suuremat laenuvõimekust omaosaluste katteks.
Kindlasti ei tähenda praegune olukord seda, et tegemata jääksid vajalikud ja rahvale olulised asjad, ning tegeleme igapäevaselt lisavahendite otsimise ja kulukärbetega, siunamata endisi võimulolijaid.
Kuigi tänane olukord pole kiita, saame hakkama!
Kena kevadet ja koroonavaba suve kõigile!
Lae alla: Lääneranna valla 2021 a. eelarve (PDF)
Failis on ülevaade: põhitegevuste tulud ja kulud, investeerimistegevus, finantseerimistegevus, nõuded ja kohustused (likviidsete varade muutus) ja põhitegevuse kulude ja investeerimistegevuse väljaminekute jaotus tegevusalade järgi (avalik kord ja julgeolek, majandus, keskkonnakaitse, elamu- ja kommunaalmajandus, tervishoid, vabaaeg, kultuur ja religioon, haridus, sotsiaalne kaitse ja üldised valitsussektori teenused).
Vaata ka: Ametnike kuupõhipalgad seisuga 01.04.2021 ja aastakogupalgad 2020 (Rahandusministeerium)
Loe lisaks:
Päise pilt: Lääneranna valla sümboolika. Autor: Loovbüroo sviiter.agency