Vallo Kappak
Lääneranna Vallavolikogu aseesimees
Eelmisel kuul saatsin Lääneranna valla avalike suhete spetsialistile kaastöö, mille palusin avaldada Lääneranna Teataja aprillikuu paberlehes. Kahetsusväärsel kombel avaldati sellest vaid neli lauset, mistõttu jäi suurem osa valla elanikest infosulgu.
Õnneks ei ole internet veel täis saanud ja artikkel, mis keskendus toimunud võimuvahetusele, uue võimu vassimistele, eeskätt valla kodanikele, aga ka vallavanem Andres Hirvela „vägitegudele”, avaldati täismahus Lääneranna Teataja veebiportaalis ning seejärel ka valla Facebooki-lehel. Vaadates sotsiaalmeedia kommentaaride hulka, võib kindlalt väita, et inimestele läheb korda see, mis vallas toimub. Tunnen, et pean taas andma oma tagasihoidliku panuse inimeste valgustamisse.
Eelmainitud artiklile “Kas sellist valda me soovimegi?” saabus vastulause, mille autoriks on Lääneranna vallavolikogu esimees. “See (võimu kaotus – V. K) tekitab paratamatult küsimuse, mis asja võimul olles aetakse, kas valla või iseenda asju,” kirjutab Rait Maruste vihjates seeläbi, et mul on mängus isiklikud huvid. Olgu siinkohal öeldud, et mul on tõepoolest isiklik huvi “mängus” – soovin, et minu koduvallal läheks hästi!
Mul on väga kurb vaadata, et stagnatsioon on taaskord tagasi. Tagasi on just seesama hetk, mis 2013 aastal sundis mind koos Mikk Pikkmetsaga tulema tagasi koju, et lõpetada see “tiksumine”, mis toona vallamajas toimus.
Minu ema kipub mind vahest autoroolis õpetama ja ütleb, et tal on load juba 40 aastat olnud, kuid kas see teeb temast Tänaku? Kahjuks mitte. Olen veendunud, et pikk kogemus ühes ametis, ei tähenda alati seda, et oled selles parim, pigem vastupidi.
Pean ennast edukaks ettevõtjaks ja ei taha muud, kui aidata oma koduvalla arengule kaasa. Teen seda kõike omast vabast ajast ja missioonitundest. Võiksin vabalt selle aja pühendada oma ettevõttesse, sporti või lastesse, kuid ma ei saa, sest mul on hirm. Mul on hirm, et see, mis toimus (loe: midagi ei toimunud) 17 aastat Koongas, on nüüd jõudnud Lääneranna valda.
Areng ei tule rahata
Kiire areng, mida suutis Mikk Pikkmets teha lühikese ajaga Koongas ja uues Läänerannas, sai nüüd korraliku piduri. Kõik, mida me kuuleme, on etteheited üle jõu elamisest. Kuulge, kui me tahame muudatusi ja arengut, siis me peame võtma riske ja paratamatult ka laenu. Kui meile pakutakse fondidest raha, mida peame võimendama väikese omaosalusega, siis oleks patt seda mitte teha!
Kui me lihtsalt tiksume ja loodame, et Lääneranna valda tuleb üleöö elama 1000 inimest, kelle abil tõuseb meie tulubaas, siis seda kahjuks ei juhtu. Tahes tahtmata on vaja võtta laenu, et rajada meile kõigile eluks vajalik taristu – ainult nii on meil, ja ka tulevastel elanikel, siin parem elada. Kõik need asjad, milleks oleme pidanud panga raha kasutama, jäävad siia kümneteks aastateks ning laenud makstakse tagasi mõne aastaga. Mis siin valesti on? Valesti on suhtumine, et ärme võta laenu ja ärme tee mitte midagi, oleme lihtsalt ja ehk läheb paremaks. Garanteerin – ei lähe!
Olen olnud 16 aastat eduka ettevõtte juht ja julgen kinnitada, et Mikk Pikkmets ja endine Lihula vallavanem Varje Ojala toimisid õigesti, sest muidu ei oleks meil uusi bussipeatusi Koongas ja Lihulas; postiautomaate Koongas, Kõmsil, Lõpel, Varblas ja Virtsus; optimeeritud ruumikasutusega Koonga koolimaja, mille renoveeritud ruumidesse on koondatud kool, lasteaed ja raamatukogu; kaasaegset tänavavalgustust Lihulas, Tuudil, Kirblas, Koongas, Lõpel ja Oidremal; Lihula Piirimäe ettevõtluskeskusest; Lihula esmatasandi tervisekeskust, uut erihoolekandeüksust ning uusi arstikabinette Varblas ja Koongas; renoveeritud küttesüsteeme valla teeninduskeskustes; Koonga järve kalda puhastamist ja kuivkäimlate paigaldamist sama järve äärde ning Urale; Lihula Gümnaasiumi uut spordimaja ega paljusid teisi objekte, mis toovad kasu kõikidele valla kodanikele.
Olgu siinkohal öeldud, et paljud objektid said valmis tänu fondidest saadud rahadele, mida vald omakorda võimendas väikese omaosalusega, seega väita, et kõik maksti kinni meie kõigi rahadest ja teiste piirkondade arvelt, on alatu laim ja vale.
Võimulolijate jalg on piduril
Lääneranna valla juhid, nii endised kui ka praegused, on korduvalt rääkinud, et meil on vaja optimeerida valla omandis olevate hoonete kasutamist ning muuta neid multifunktsionaalsemaks.
Üheks näiteks teenuse mitmekesistamisest oli Mikk Pikkmetsa ja Lääneranna Vallavalitsuse plaan renoveerida Koonga teeninduskeskuse tühjana seisnud I korruse ruumid ning kolida nendesse perearstikabinet ja apteek. Viimased asusid seni suures, 30 aastat tagasi lasteaiaks ehitatud hoones, mis oli ajapikku muutunud ebafunktsionaalseks ja energiakulukaks, sest lasteaed ja raamatukogu koliti sealt uude renoveeritud koolimajja juba varem. Kuid mis saaks vanast majast, küsite? Selge oli see, et nii suurt hoonet ei soovi keegi osta, mistõttu oli vaja leida võimalus see lammutada ja ehitada asemele midagi uut, millest oleks kasu kogu vallale.
Mikk Pikkmets ja Lääneranna Vallavalitsuse ametnikud kirjutasid projekti, et saada EL struktuuri- ja investeerimisfondidest raha, et ehitada Koongasse uus hooldekodu. Projekti järgi pidanuks lammutama maha Koonga külas tühjana seisva ja laguneva endise lasteaia hoone, mille asemele ehitatakse uus, nullenergia kuluga 30-kohaline hooldekodu. Projekti kogumaksumuseks oli 837 050 eurot, millest 39% ehk 326 449 eurot on omaosalus, mille peaks katma SA Lääneranna Hoolekanne (loe: see raha ei tule valla eelarvest).
Riigi Tugiteenuste Keskus tegi positiivse rahastuse otsuse 11. juunil 2019. Toona alustatigi Koonga teeninduskeskuse I korruse renoveerimisega, et kolida suurest lasteaiahoonest ära üks arstikabinet ja apteek. 2021. aastal sai hoone valmis ning vald soovis panna hanke üles, leidmaks vana lasteaiahoone lammutaja ja uue hooldekodu ehitaja, kuid praegune võimul olev koalitsioon tõmbas sellele pidurit. Miks? Vastust sellel küsimusele saavad anda vaid asjaosalised ise.
Kurioosne selle juures on veel see, et tänane Koonga hooldekodu ei vasta nõuetele ja selle tegevusluba pikendati ainult sellel tingimusel, et kohe-kohe tuleb uus hoone ja vahepeal ei pea hooldatavaid tänavale saatma. Mis saab nüüd, kui võimulolijate jalg jääbki pidurile? Kuhu paneme siis Koonga hooldekodu elanikud? Kas nad võtavad hoolealused enda juurde?
Mäletan veel Koonga valla ajast, kui Andres Hirvela seisis selle vastu, et Koongas lammutataks kaks uste, akende, katuseta seisnud ja mädanenud ohtlikud kortermaja. Miks me seda nõukaaegsed pärandust alles hoiame?
Head valla juhid, aeg on edasi liikuda! Või äkki stagnatsioon ongi see, mida teie valijad ja valla kodanikud päriselt soovivad? Ärge elage moto järgi- „Ärme tee mitte midagi, siis ei saa juhtuda ka mitte midagi.“
Vastulause stagnatsiooniväitele
Rait Maruste
Lääneranna Vallavolikogu esimees
Mõistlikel eestlastel on kombeks öelda, et pärast kaklust rusikatega ei vehelda. Lootsin siiralt, et peale viimast mõttevahetust nii ka läheb, kuid eksisin. Süüdistamine ja endale rinnale tagumine käib edasi. Ehk oleks asjakohasem hoog maha võtta ja järgmisteks valimisteks valmistuda ? Sisuliselt, mitte valla meediat ja inimesi kurnata oma kibestumise välja valamisega.
V. Kappak kirjutab, et „peab andma oma tagasihoidliku panuse inimeste valgustamisse“. Panus on tõesti tagasihoidlik. Et stiili ja argumendid valis Kappak, siis ei jää üle muud võimalust kui samas stiilis vastata. Marcus Aurelius on küll öelnud, et parim karistus teisele, põhjendamatult süüdistavale poolele, on mitte muutuda nende sarnaseks. Sestap teen sedalaadi vastulause ainult ühe korra ja edaspidi lihtsalt ignoreerin.
Kappak väidab oma kirjatöö alguses, et tema ainuke isiklik huvi valla suhtes on soov, et koduvallal läheks hästi. Ilus. Kuid veel ilusam on ilmselt siis, kui vallaga saab ka äri ajada. Ja nii saigi ValiceCar möödunud aastal vallalt enam kui 400 000 tuhande euro eest teetööde tellimusi. Pole paha. Kuid ilmselt on Kappaku arvates veelgi ilusam kui saab vallale veel ka väikese tünga teha kvaliteedi arvelt.
Kvaliteedinõuetele mittevastavuse ehk 336 m2 vähem tihendatud kruusa paigaldamise kui oli akteeritud ning kruusa terastikulise koosseisu nõuete eiramise fikseeris valla järelevalve ametnik 26.11.2019 reklamatsiooniga. Kirjas keeldus tellija valla nimel vastu võtmast Vanamatsi tee ja Pajumaa teelõiku ning leidis, et puudused tuleb kõrvaldada või tasu tööde eest vähendada ca 25 tuh eur eest (ilma käibemaksuta). Igati aus ja mõistlik käik valla ametnikult. Mida tegi firmajuht V. Kappak ? Oma 27.11.2019 vastuskirjas saatis ta valla „puu taha“, leides on teinud kõik õigesti ja nõudis kohest tasumist. Mida tollane Kappaku koalitsiooni kaaslastest valla juhtkond ka tegi. Niipalju siis süütust valla teenimisest. Tundub, et haiseb millegi järele?
Mida Kappakul korra kohaselt tulnuks teha, oli lükata ekspertide abil valla poolt esile toodud puudused ümber. Seda ta ei teinud. Seetõttu näevad hankereeglid ette, et kui hankel osaleja on tööde teostamisel hanke tingimusi rikkunud ja pole neid garantii ajal kõrvaldanud, siis kaotab ta õiguse osaleda järgmistel hangetel. Aga see on reegel, mis kehtib küll mujal Eestis, kuid mitte ilmselt Lääneranna vallas. Näib, et hankespetsialistil R. Kruusmaal ja V. Kappakul on, mida seletada.
Mis puutub suurtesse tegudesse nagu valla Tervisekeskuse ehitamine, Lihula tänavavalgustuse rajamine ja spordihoone ehitamine, vallamaja remont jmt siis see kõik ei ole nii ilus kui Kappak seda näidata püüab. Tervisekeskuse käivitamisel on tulnud näha kurja vaeva inimeste leidmiseks. Põhjalik eeltöö kokkulepete ja lepingute näol oli kõik tegemata. See on nüüd lahendatud või lahenemas, kuid hoones ilmneb üks tehniline praak teise järel. Kus oli tellija järelevalve ja raha kulutamise põhjendatus?
Mis puutub teistesse suurtesse kulutustesse, siis läksid need suured hanked ka suurelt lõhki. Tänavavalgustus näiteks 45 % ehk üle 400 000 tuh, nii ka Spordihoonega ja vallamajaga. Kõik need ülekulud, pluss niigi juba sisse pandud omaosalus, maksti kinni valla omavahenditest. Ja nii jõutigi möödunud aasta lõpuks sügavasse eelarve miinusesse ning ringkiri hallatavatele asutustele kulusid 10 % kokku tõmmata ja uus laen võtta, ei ole umbluu, vaid reaalsus. Uute omaosaluste tasumiseks on valla võimalused väga piiratud, pea olematud. Seda üle võimete elamist ja hooletut ühise raha kasutust suureks saavutuseks pidada ei ole just väga põhjendatud, pehmelt öeldes. Lõpuks meenutan, et tänane koalitsioon on olnud võimul vähem kui 2 kuud.
Loe lisaks:
Päise pilt: Vaiko Noor
1 kommentaar