Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet
PRIA alustas 2. mail pindalatoetuste ja maaelu arengukava loomatoetuste taotluste vastuvõttu, mis toimub ainult elektrooniliselt e-PRIA vahendusel. Pindala- ning loomapõhiste toetuste maksmiseks on 2021. aasta eelarves kokku üle 231 miljoni euro.
Erandkorras ei rakendata 2021. aastal toetuste vähendamist taotluse esitamise eest (1% tööpäeva kohta) hilinenud taotluste vastuvõtmise perioodil. Taotlusi saab esitada 15. juunini, aga palume taotlused esitada siiski võimalikult varakult.
COVID-19 viiruse leviku ulatusest tulenevalt avatakse PRIA maakondlikud teenindusbürood klientidele 10. mail. Enne teenindusbüroosse tulemist palume tutvuda PRIA veebilehel avaldatud infoga ja kindlasti eelnevalt broneerida aeg taotluse esitamiseks kas meie kodulehe kaudu aadressil https://web.pria.ee/broneering või helistades teenindusbüroosse. Palume tungivalt leida võimalus esitada taotlus mõne lähedase abiga või anda vajalikud volitused isikule (sugulane, sõber, konsulent jne), keda enda taotlust esitama volitate.
PRIA otsetoetuste osakonna menetlusbüroo juhataja Tauno Taska ütleb: „Eelmise aasta kogemus näitas, et kuigi riigis valitsesid erakorralised tingimused, said põllumehed pindalatoetuste taotlemisega kenasti hakkama. Kindlasti on see nii ka sel aastal. Juhul, kui taotlemisega seoses tekib küsimusi, võtke meiega julgesti ühendust, et taotlused saaksid esitatud võimalikult varakult.“
Milliseid toetusi saab tänavu taotleda?
Otsetoetused:
- ühtne pindalatoetus (ÜPT) ning kliimat- ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetus (ROH);
- noore põllumajandustootja toetus (NPT);
- puu- ja köögivilja kasvatamise otsetoetus (PKV);
- jätkata saab väikepõllumajandustootjate toetuse (VPT) kavas osalemisega.
Maaelu arengukava 2014-2020 toetused:
1. Keskkonna- ja kliimameede ehk põllumajanduslik keskkonnatoetus:
– keskkonnasõbraliku majandamise toetus (KSM);
– keskkonnasõbraliku köögivilja-, ravimtaime- ja maitsetaimekasvatuse ning maasikakasvatuse toetus (KSK);
– keskkonnasõbraliku puuvilja- ja marjakasvatuse toetus (KSA);
– piirkondlik mullakaitse toetus (MULD);
– piirkondlik veekaitse toetus (VESI);
– kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus (SORT);
– ohustatud tõugu looma pidamise toetus (OTL);
– poolloodusliku koosluse hooldamise toetus (PLK).
2. Mahepõllumajandusele ülemineku toetus ja mahepõllumajandusega jätkamise toetus (MAH).
3. Loomade heaolu toetus (LHT).
4. Natura 2000 alal asuva põllumajandusmaa kohta antav toetus (NAT).
Kõigil taotlejatel palutakse tutvuda soovitud toetuste saamise täpsemate tingimustega meetmete määrustest, tutvustustest ning „Abiks taotlejale“ juhenditest, mis avaldatakse PRIA kodulehel www.pria.ee.
Toetuste ja e-PRIA kasutamise kohta saab abi küsida PRIA pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679 või pöördudes MES nõuandeteenistuse konsulentide poole. Konsulentide kohta leiab täpsemat infot MES nõuandeteenistuse kodulehelt.
Kuni 17. maini saab PRIAst taotleda toetust mesilasperede pidamiseks
Mesilaspere toetus aitab suurendada bioloogilist mitmekesisust ja põllumajanduskultuuride saagikust ning aitab kaasa põllumajandusloomade registris mesilasperede registreerimisele. Samuti aitab toetus osaliselt hüvitada mesilaste pidamisega seotud kulusid.
Mesilaspere toetuse taotluse esitamise eeltingimusena peab mesinik esitama 1.-17. maini põllumajandusloomade registrisse andmed tema peetavate mesilasperede arvu kohta 1. mai 2021. a seisuga. Toetust saab taotleda ainult nende mesilasperede kohta, kelle tegevuskoht on registrisse kantud hiljemalt 1. mail 2021. a.
Taotluse saab esitada ainult elektrooniliselt e-PRIA kaudu. Toetuse taotlemiseks peab mesinik olema PRIA klient, lisaks peab ta olema registreeritud ka loomapidajana.
PRIA otsetoetuste osakonna menetlusbüroo juhataja Tauno Taska tuletab meelde, et kõigepealt tuleb kanda registrisse mesilasperede arv ja pärast seda esitada toetuse saamiseks kindlasti ka mesilaspere toetuse taotlus.
2021. aastal on riigieelarvest makstava toetuse maksmiseks eraldatud 800 000 eurot. Ühe mesilaspere kohta makstava toetuse suurus sõltub sellest, kui paljudele mesilasperedele tänavu toetust taotletakse. Ühikumäära kehtestab PRIA hiljemalt 1. detsembriks ja toetused makstakse taotlejatele välja hiljemalt 31. detsembriks 2021. a.
COVID-19 viiruse leviku ulatusest tulenevalt avatakse PRIA maakondlikud teenindusbürood klientidele 10. mail. Enne teenindusbüroosse tulemist palume tutvuda PRIA veebilehel avaldatud infoga ja kindlasti eelnevalt broneerida aeg taotluse esitamiseks kas meie kodulehe kaudu aadressil https://web.pria.ee/broneering või helistades teenindusbüroosse. Palume tungivalt leida võimalus esitada taotlus mõne lähedase abiga või anda vajalikud volitused isikule (sugulane, sõber, konsulent jne), keda enda taotlust esitama volitate. Taotlejad saavad abi küsida ka PRIA pindala- ja loomatoetuste infotelefonilt 737 7679.
Päise pilt: Unsplash.com