Eestis on kümneid vabatahtlikke merepäästeühinguid, nende hulgas ka meie piirkonna Varbla ja Virtsu SAR üksused (otsing ja pääste – Search and Rescue).
Kohaliku Omaalgatuse Programmi (KOP) raames said Varbla päästjad kolm uut kuivülikonda. Kuivülikondade ülesandeks on päästja keha isoleerimine veest ja keha soojuse veele ülekandumise takistamine, mis muudab päästjate töö keerulistes oludes tõhusamaks.
“Kindlaim viis pääseda, on ohtu mitte sattuda,” ütleb vabatahtlik merepäästja ja purjelaua instruktor Epp Hunt. “Ohu tunnetamine ja ennetamine on haridus. Ohuolukordades toimetulemine on haridus. Meeskonnas töötamine ja meeskonna juhtimine on haridus, mis saavutatakse pika õppetöö tulemusel.”
Vabatahtlik merepääste annab hariduse, mida saab kasutada nii mõneski eluvaldkonnas.
Kuna suurim võimalus ohtu mitte sattuda, on teadlikkus, panustatakse merepäästeühingutes enamus aega võimalikult suure ennetustöö tegemiseks.
Ennetustöö
Ennetustöö jaguneb meeskonnaliikmete õppusteks ja valmisoleku arendamiseks ning tööks kogukonna liikmetega (sh veeohutuspäevade korraldamine).
Elu on näidanud, et mida praktilisemad on veeohutusõppused, seda paremini mõistavad inimesed, millised on olukorrad merel – kuidas ohuolukordi vältida, kuidas ohtu sattudes käituda, kuidas vigu vältida.
Merepääste ennetustööd korraldatakse rannaasulates toimuvatel merepäevadel ja riiklike teavituskampaaniate kaudu. Vabatahtlikud merepäästjad panevad eriti suurt rõhku sellele, et merele minejad kannaksid päästevesti ega tarvitaks ujuma minnes alkoholi. Korraldatakse ka spetsiaalseid ennetusüritusi lastele, kus tutvustatakse merepäästetehnikat ja rõhutatakse, kui tähtis on ohutult käituda.
Päästetöö
Vabatahtlike merepäästjate roll päästetöödes on aasta-aastalt kasvanud. Vabatahtlikud merepäästeühingud katavad nüüd suurema osa kogu Eesti rannajoonest. Põhiline osa väljakutsetest on seotud merehätta jäänud väikelaevaomanikega. Merepäästekomandode tegevuse lihtsustamiseks on Päästeliit arendanud välja merepääste infosüsteemi SAR-EST, mille kasutamine on kõigile ühingutele tasuta.
Eesti Vabatahtliku Mere- ja Järvepääste üksus Varbla SAR lepingupartner on Politsei- ja Piirivalveamet ning ühtlasi on nad oma üksusega ka Päästeliidu liige. Päästeliidu liikmeks on ka Virtsu SAR.
Merepääste kohta leiab rohkem infot veebilehelt Päästeliit.
Elupääste mereabi koordineerib Tallinna Merevalvekeskus.
Kohaliku Omaalgatuse Programm (KOP)
Kohaliku Omaalgatuse programmi e KOP programmi kaudu toetatakse kogukonna liikmete aktiivset osalemist kohalikus arengus ja ühiskonnas kaasarääkimisel, kogukonnapärandi säilitamist tulevaste põlvede jaoks ning kogukonnale oluliste kogukonnateenuste arendamist.
Rahastatakse projekte, millega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse, tõhusama koostöö tekkesse ja kogukonnaliikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse.
Toetuse taotlejaks saavad olla avalikes huvides tegutsevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille asutajaks ega liikmeks ei ole kohaliku omavalitsuse üksus ega riik.
Rohkem infot KOP-projektide rahastamise kohta leiab veebilehelt SA Pärnumaa Arenduskeskus.
Loe lisaks:
GALERII | Siseministeerium tunnustas Hanila Tuletõrje Seltsi
Päise pilt: Varbla SAR liikmed koos kolleegidega Virtsust, Haapsalust ja Pärnu PPA’st