Reimo Reimer
Lihula üksikkompanii pealik
Lõppenud nädalal kinnitas Kaitseliidu Lääne maleva pealik Lihula üksikkompanii uue struktuuri, millega astusime taas suure sammu edasi oma eesmärgi poole – jõuda tagasi malevkonna staatusesse. Struktuurimuudatusega taastasime ajaloolised Lihula malevkonna allüksused Massu ja Lihula rühmad.
Lisaks rühmadele said ajaloolised nimed ka jaod. Käesolevast nädalast saavad uhkust tunda Lihula linna, Kloostri, Kõmsi, Massu ja Matsalu külade elanikud kodukandi nimeliste üksuste (jagude) üle. Usume, et peagi saame ka teistes oma vastutusala külades omakandi üksusi välja kuulutada.
Lisaks eelpool toodud rühmadele on Lihula üksikkompanii struktuuris veel 3. rühm, mille moodustavad teenistuses olevad kaitseväelased ja üksikkompaniiga mitteseotud ülesannetega kaitseliitlased ning mõtteline 4. rühm, mis on komplekteeritud Lõuna-Läänemaa jaoskonna naiskodukaitsjate ja Lihula ning Metsküla noorkotkaste ja kodutütardega.
Objektide vabastamise õppelahinguid
Justkui struktuuri muutuse tähistamiseks toimus 16. ja 17. aprill Lihula üksikkompanii õppepäev, kus täitsid olulist rolli Massu ja Lihula rühmad.
Reede õhtul kogunesid Lihula mõisa üksikkompanii ruumidesse rühmade ja jagude pealikud, et saada järgmisel päeval algavale õppusele sisend: rühmapealikud andsid jaopealikele käsu. Peale käsu saamist toimus viimase analüüs ning ettevalmistused õppepäevaks.
Laupäeva varahommikul kogunesid Lihula mõisamäele kahe jao jagu kaitseliitlasi – 1. jagu koosnes vastavalt Lihula ja 2. jagu Massu rühma liikmetest. Väljaõppeks vajalik varustus käes, andsid jaopealikud rännaku ja rünnaku käsud, misjärel liiguti Järise külla, kus kaitseliitlasi ootas ees esimene ülesanne – hävitada kurjad jõud (loe: vastane), kes hõivas küla servas asuva maja. Pooleteisetunnine süsteemne ründamine kandis vilja ning ülesande edukale sooritamisel järgnes tegevuste kokkuvõtmine, ühine analüüs ning lõunasöögi valmistamine. Lahingust saadud emotsioonid jätsid nii mõnelgi vabatahtlikul kõhu tühjaks, sest muljetamise kõrval ei jagunud söömise jaoks aega.
Kuid ega ka kuri jõud ei jäänud haavu lakkuma ja kasutas meie puhkehetke ära ning hõivas Kinksi külaplatsi. Võidu maitse suus olid Lihula ja Massu mehed valmis koheselt tõttama taas lahingusse, et ka see kaunis koduvalla kant kurjusest puhtaks lüüa. Kuid nagu vanarahvas ütleb – tark ei torma – nii ka meie. Enne tegevusse asumist järgisime kõiki militaarmaailmas kokkulepitud reegleid – rühmapealik koostas uue käsu ja andis selle jaopealikele, jaopealikud selle põhjal tegid oma käsu ja andsid oma jagudele. Jaod valmistasid ennast eesootavaks ülesandeks ette ja peagi algaski sõit Karuse kiriku juurde, kus planeeriti külaplatsi vabastamise aktsiooniga alustada. Taas saatis meid enneolematu edu. Esimesest paugust möödus vaevu 20 minutit ning juba kihutati kurjuse jõud külaplatsi tiigi põhja.
Lihula üksikkompanii pealikuna saan taaskord tunda uhkust meie võime üle viia läbi vabatahtlike kaitseliitlase baasil sõjalist väljaõpet ja teha seda kõike oma vastutusalal.
Taoliste tegevuste läbi tutvume meie oma vastutusalaga ning kohalikud meie tegevustega.
Loodan, et ajalooliste üksuste taasloomine aitab veelgi kohalike kogukondi ja meid teineteisele lähemale ja niimoodi saame veelgi rohkem panustada kogukonna tegevustesse külades kohapeal.
Päise pilt: Laupäeva varahommikul kogunesid Lihula mõisamäele kahe jao jagu kaitseliitlasi / Foto: Reimo Reimer