Annika Urbel
MTÜ Lõpe Noored juhatuse liige
Esialgne jõusaali idee tuli sellest, et paar poissi arendasid vanaisa kokkukeevitatud rauajuppidest kuskil kuuri all väikest jõunurka. Nüüdseks on Lõpe jõusaalist kasvanud üle kaheksa aasta toiminud väike armas kogukonna jõusaal. Selleks, et jõuda jõusaali puhke- ja pesuruumide rajamiseni, teen kokkuvõtte seni toimunust.
Lõpe klubis on olnud jõusaal alates 24. novembrist 2012, kui toonane Koonga valla spordi- ja noorsookomisjoni esimees Mikk Pikkmets kirjutas ja juhtis jõusaali rajamise LEADER projekti. Omaosaluse tasusid inglastest eakas paar, kes mõnda aega Eestis elasid. Kuna taotlejaks oli MTÜ Lõpe Noored, siis on ühing ka aja jooksul jõusaali parendamise eest seisnud.
Jõusaali kolimine väikesest saalist keldrisse
Esialgu paigutati jõusaali seadmed klubi väikesesse saali ning puhke- ja pesuruumid olid vahetus läheduses. 2017. aastal hakati aga renoveerima väikese saali põrandat ning seadmed viidi ajutiselt lava peale, kus neid pidi erinevate ürituste pärast aina kokku ja siis jällegi laiali tõstma.
Väikese saali alast oli klubi puudust tundnud, et korraldada koosolekuid, sünnipäevasid ja ka noortetuba kogus aktiivsust ning ruumi oli juurde vaja. Tuli leida uusi lahendusi, sest jõusaalist loobuda ka ei tahetud. Koostöös klubi, MTÜ Lõpe Noorte ja Lääneranna vallaga arutati erinevaid võimalusi ning otsustati ära kasutada lavaalune tühi ruum, mida teisisõnu võib nimetada ka keldriks. Need ruumid tundusid esialgu tõesti lootusetud ja raske oli ette kujutada, et sealt üldse midagi välja võiks tulla.
Eesmärk oli aga niivõrd sütitav, et üsna pea oli lisaks vallale meid toetamas ka kogukond.
Kogukonna panus ja toetused
Valla poolt leiti vahendid põrandate valamiseks, MTÜ Lõpe Noored koos piirkonna noortega vedasid jõusaali taasavamise projekti Ideeviida programmist, rahalise toetuse andis veel Lõpe Agro OÜ. Süda oli soe ja silm säras, kui inimesed tulid ise appi. Kes ostis värvid, kes kruntis ja värvis, kes kolisid jõusaali seadmeid, kes organiseeris ja sponsoreeris peeglite transpordi. Ühiste jõupingutustega avati Lõpe jõusaal taas 12. detsembril 2019. Toimusid koolitused sellistelt tegijatelt nagu Erik Orgu, Laura Siimenson ja Carina Jurs.
Tervikpildist oligi veel puudu koht, kus saaks mugavalt riideid vahetada, pesemas käia ja tualetti kasutada. Klubis sees on need võimalused olemas ja klubi lahtiolekuaegadel saab neid vajadusel ka kasutada – selleks tuli minna läbi õue, mis muutis ka kooli tundides jõusaali kasutamise tülikaks. Selle olukorra lahendamiseks rahastas vald ukse ja trepi ehitamist, et luua otsetee suurest saalist jõusaali.
2020 kevadel õnnestus saada jõusaali pesu- ja puhkeruumide väljaehitamiseks rahastus “Kohaliku omaalgatuse programmist” (KOP), mille omaosaluse tasus Lääneranna vald. Sama aasta lõpus said MTÜ Lõpe Noored veel rahastust Varaait vol 16 projektikonkursilt, mille raames soetati jõusaali uus jooksulint ja kaheksa paari reguleeritavaid hantleid.
Jõusaali kasutamine klubi avamisaegadest väljaspool
KOP projektiga “Täisväärtusliku treenimisvõimaluse loomine Lõpe klubisse”, soovisime tuua jõusaali kasutamise lähemale ka neile kogukonnaliikmetele, kes Lõpe klubi lahtiolekuaegadel seda kasutada ei saa. Selleks saab siseneda jõusaali maja taga asuvast uksest ning inimesed saavad neile sobival ajal jõusaali kasutada. Täpsem süsteem on veel väljatöötamisel, kuid esialgne mõte on tekitada niinimetatud „võtmeisikud“.
Jõusaali kasutamine on Lõpel olnud aegade algusest tasuline ning ka selle hinnakirja vaatame enne järgmist treeninghooaega üle.
Kristel Rohumägi, kes on Lõpe klubi juhataja ja noorsootöötaja, soovib eraldi välja tuua südamliku ja siira tänu suure panuse ja aja eest Annika Urbelile!
Tänu Annika panusele on muutnud klubi meeletult ning võiks isegi öelda, et kauniks!
Lõpe jõusaali puhke- ja pesuruumide valmimine
Veidi veel on vaja üht ja teist asja kõpitseda ning siis saaks öelda, et jõusaal on valmis.
Selle nimel töötame edasi, et 24. novembril 2022, kui täitub 10 aastat jõusaali avamisest, saaksime seda koos kogukonnaga tähistada!
01. aprillist avaneb kohaliku omaalgatuse programmi kevadvoor, kust kogukondadesse panustavad mittetulundusühingud ja sihtasutused saavad taas oma tegevuseks toetust küsida. Maksimaalne toetussumma on kuni 4000 eurot ühe projekti kohta, taotlemise tähtaeg on 30. aprill.
Taotlusvooru viivad läbi maakondlikud arendusorganisatsioonid. Pärnumaal on selleks MTÜ Pärnumaa Omavalitsuste Liit. Täpsem info ja juhendid on 01. aprillist leitavad arendusorganisatsioonide kodulehtedel.
MTÜ Pärnumaa Omavalitsuste Liit koduleht. Programmi määrusega saab tutvuda Riigi Teatajas.
1 kommentaar