Merilin Merirand
Ehitusspetsialist
Lääneranna Teataja rubriiki „Lugeja küsib, ametnik vastab” on saabunud küsimus: „Millest alustada, kui soovin elamut või kõrvalhoonet laiendada?” Vastab ehitusspetsialist Merilin Merirand.
Ehitusseadustiku järgi on hooned liigitatud kolme kategooriasse:
- ehitisealuse pinnaga kuni 20 m2 ja kuni 5 m kõrge
- 20–60 m2 ja kuni 5 m kõrged
- üle 60 m2 või 0–60 m2 ja üle 5 m kõrged
Hoonete laiendamist reguleerib ehitusseadustiku lisa 1, kus on välja toodud elamute ja mitteelamute ümberehitamine, laiendamine kuni 33% või üle 33%. Hoone laiendamisel tuleb arvestada hoone mahtu, mitte ehitisealust pinda. Elamu või abihoone olemasolevat mahtu (m³) saab kontrollida Ehitisregistrist.
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on kuni 20 m2 ja mis on kuni 5 m kõrge, siis saab hoonet laiendada ilma omavalitsuse nõusolekuta. Kuigi tegemist on vaba ehitustegevusega, ei tähenda see, et hoone laiendamine ei peaks olema kooskõlas erinevate õigusaktide, tuleohutusnõuete, detail- või üldplaneeringuga.
20–60 m2 ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 m kõrged hooned
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on 20–60 m2 ja mis on kuni 5 m kõrge ning soovitakse hoone ümberehitamist või laiendamist kuni 33% hoone mahust, tuleb enne ehitustegevusega alustamist esitada kohalikule omavalitsusele Ehitisregistri kaudu www.ehr.ee (vajalik ID-kaardiga sisselogimine) ehitusteatis. Hoone laiendamisel üle 33% hoone mahust tuleb esitada enne ehitustegevuse alustamist Ehitisregistri kaudu ehitusteatis ja ehitusprojekt. Ehitusteatise puhul riigilõiv puudub.
Hooned ehitisealuse pinnaga üle 60 m2 või 0–60 m2 ja üle 5 m kõrged
Kui on soov laiendada hoonet, mille ehitisealune pind on üle 60 m2 või 0–60 m2 ja mis on üle 5 m kõrge, ning soovitakse hoone ümberehitamist või laiendamist kuni 33% hoone mahust, tuleb enne ehitustegevuse alustamist esitada Ehitisregistri www.ehr.ee kaudu ehitusteatis ja ehitusprojekt. Kui hoone laiendamise maht on üle 33%, siis tuleb enne ehitustegevuse alustamist taotleda projekteerimistingimused (detailplaneeringu kohustusel on vajalik detailplaneeringu koostamine, täpsema info saamiseks pöördu kõigepealt planeeringute spetsialisti poole). Projekteerimistingimuste taotluse saab teha samuti Ehitisregistri keskkonnas. Kui on omavalitsuse poolt väljastatud projekteerimistingimused, siis tuleb teha ehitusloa taotlus Ehitisregistri keskkonnas, mille juurde lisada ehitusprojekt koos makstud riigilõivu kviitungiga.
Mitteelamud
Kõigi mitteelamute (pood, kohvik, tööstushoone), mille ehitisealune pind on üle 60 m2 ümberehitamiseks ja laiendamiseks on vajalik ehitusluba. Enne ehitustegevuse alustamist tuleb taotleda projekteerimistingimused (detailplaneeringu kohustusel on vajalik detailplaneeringu olemasolu). Projekteerimistingimuste taotlus tuleb teha Ehitisregistri keskkonnas. Kui on omavalitsuse poolt väljastatud projekteerimistingimused või kehtiv detailplaneering, siis saab alustada ehitusloa taotlemist.
Kui ka Teil on tekkinud küsimusi, millele soovite saada vastuseid, saatke need julgelt Lääneranna Teataja toimetusse e-postile ajaleht@laaneranna.ee või telefonil 472 4630.
Iga kuu valib ajalehe toimetaja ühe küsimuse, mis puudutab võimalikult paljusid valla kodanikke ning palub vastata ametnikul, kelle vastutusalasse see küsimus kuulub.
Päise pilt: Pexels.com