MTÜ Rahvarõivas
https://rahvaroivad.ee
Rahvarõivad on meie esivanemate rõivad. Ent need ei ole lihtsalt kehakatted, vaid sõnumikandjad, jutustades aastasadade jooksul iga põlvkonna poolt täiustatud lugu – oma pere ja kihelkonna lugu.
Oleme rahvana pärinud oma esivanematelt need ajatud rõivad. Pärijatena vastutame selle eest, kuidas pärandit hoiame ja mida ise edasi pärandame.
Vaata Eesti rahvarõivaste veebilehelt, milline on läbi aegade välja näinud Lääneranna alade naiste rõivaste ilu:
Hanila naine, Karuse naine, Kirbla naine, Lihula naine, Mihkli naine ja Varbla naine.
Hanila kihelkonna rahvarõivad olid oma tegumoelt ja värvilahenduselt väga sarnased Karuse kihelkonna rõivastele. Hanila rahvarõivaste huvilised peaksid kindlasti tutvuma Hanila muuseumi rikkaliku tekstiilikoguga, mida saab näha muuseumis kohapeal.
Karuse kihelkonna rahvarõivad olid oma tegumoelt ja värvilahenduselt väga sarnased Hanila kihelkonna rõivastega.
Kirbla naised kandsid rahvarõivaid pidu- ja kirikurõivana 1915.-1920. aastateni, meestel kadus rahvarõivas kandmiselt varem, juba 19. sajandi lõpus.
Lihula kihelkonna rahvarõivastel on palju ühiseid jooni Kirbla ja Karuse kihelkondade rahvarõivastega. Rahvarõivaid kanti pikalt, eriti kiriku- ja pulmarõivastusena. Rahvarõivaste kandmine hääbus 1915.-1920. aasta vahel.
Mihkli kuulus Soontagana muinaskihelkonda. Kihelkond jagati 1627. aastal Lääne- ja Pärnumaa vahel pooleks. See piir muutus hiljem kahe kubermangu piiriks, mis püsis sellisena I Maailmasõjani. Nii jäigi Mihkli omapäraseks kaksikkihelkonnaks ning esindab kahe maakonna rahvakultuurinäiteid.
Nii nagu mujal Läänemaal, hakkasid Varblaski rahvarõivad tarvituselt kaduma alles 19. sajandi viimasel veerandil. Peale seda kandsid naised linnalõikelisi rõivaid – liibuva piha külge kroogitud või volditud seelikuosaga kaapotkleite ja ülerõivana sama tegumoega kaapotkuubi. Peakate asendus väikese linnamoelise tanu ehk oubiga. Mehed panid selga ülikonna.
Püsime kaunid hoides esivanemate pärandit! Õnne naistepäevaks!
Päise pilt: Grupipilt: naised Lihula rahvariietes, Eesti Ajaloomuuseum SA