Lääneranna Teataja rubriiki „Lugeja küsib, ametnik vastab” on saabunud küsimus: „Kas alla 20 m2 ja kuni 5 m kõrgusega hoone ehitamisel on vaja teavitada omavalitsust?”
Vastab ehitusspetsialist Merilin Merirand.
Kui lugeja soovib püstitada hoonet, mille ehitisealune pind on alla 20 m2 ja kõrgus kuni 5 m, siis sellist hoonet võib püstitada ilma omavalitsuse nõusolekuta. Kuigi tegemist on vaba ehitustegevusega, mille raames ei pea hooneid kandma ka ehitusregistrisse, ei tähenda see, et hoone rajamine ei peaks olema kooskõlas erinevate õigusaktide, tuleohutusnõuete, detail- või üldplaneeringuga.
Enne ehitustegevuse alustamist tuleb kontrollida, et Teie kinnistul ei asu kitsendusi – seda saab teha Maa-ameti geoportaali kaardirakendusest geoportaal.maaamet.ee/. Kui olete Maa-ameti geoportaalis, siis valige „Kaardirakendused” ja seejärel vasakust menüüst „Kitsendused”, avanevas kaardirakenduses kirjutage ülemisele reale huvi pakkuva kinnistu aadress, misjärel kuvatakse Teile kinnistul asuvaid kitsendusi. Kui avastate, et kinnistul asuvad kitsendused, peate oma ehitustegevuse viima nendega kooskõlla.
Näiteks muinsuskaitsealal alla 20 m2 ja kuni 5 m kõrguse hoonete ehitamisel tuleb enne ehitustegevus kooskõlastada. Looduskaitse- ja hoiualadel tuleb tutvuda kaitse-eeskirjadega. Veekogude ääres tuleb arvestada, et ehituskeeluvööndisse ei tohi püstitada isegi alla 20 m2 abihoonet. Tihedamalt asustatud piirkondades (nagu näiteks Virtsu, Lihula) on soovitatav abihoone püstitamisel aianurka küsida naabri arvamust. See aitab vältida hilisemaid probleeme naabritega, kuna hoonetevaheline tuleohutuskuja peab olema vähemalt 8 m kahe kinnistu vahel.
Omavalitsus paneb iga kinnistuomaniku südamele jälgida, et tema hooned oleksid seadusandlusega kooskõlas. Enne ehitustegevuse alustamist soovitame küsimuste tekkimisel pöörduda omavalitsuse ehitusspetsialisti poole.
Kuidas arvestatakse hoone ehitisealust pinda?
Ehitisealune pind on hoonealune pind. Hoonealuse, sealhulgas hoone maapealse osa aluse ja hoone maa-aluse osa aluse pinna arvestamisel ei võeta arvesse hoone küljes olevat: vihmaveesüsteemi; päikesekaitsevarjestust; terrassi; kaldteed ja treppi; valguskasti; vundamendi taldmikku; tehnosüsteemi ja -seadme osa; liikuvat või alla kahe ruutmeetrise horisontaalprojektsiooniga maapinnale mittetoetuvat varikatust; kuni ühe meetri laiust katuseräästast; hoone kujunduslikke või muid mitteolulisi elemente.
Päise pilt: Pixabay.com