Eriskummaline 2020. aasta on saamas osakeseks ajaloost, mis tähendab, et käes on aeg vaadata tagasi aasta jooksul tehtule.
Aastakokkuvõtete tegemise traditsioon sai alguse 5 aastat tagasi, kui toonane Lihula valla info- ja arenguspetsialist Kristi Märk pani koos kolleegidega kirja rida huvitavaid fakte ja sündmusi lõppevast aastast. Traditsioon jätkus ka valdade ühinemisega. Kokkuvõtted kogusid populaarsust ning üsna pea lõid nende tegemisel kaasa mitte ainult vallavalitsuse töötajad, vaid ka allasutuste esindajad.
Kui eelnevatel kordadel oleme kogu info pressinud kokku kahte artiklisse, millest üks keskendus vallavalitsuse tegevusele ning teine kõikidele allasutustele, siis tänavu otsustasime teha pisut teisiti ja nii näete lähipäevil kokku 6 eri artiklit.
Täna toome meie lugejateni põgusa ülevaate valla muuseumide tegevustega seotud põnevaid fakte ja sündmusi.
Andmed on esitatud 1. detsembri seisuga.
August Tampärgi nimeline Hanila Muuseum
August Tampärgi nimelise Hanila Muuseumi museaalid
- Hanila Muuseum oli aastal 2020 ajutiselt suletud seoses ekspositsioonide korrastamise ja uuendamisega. Viidi läbi inventuur eseme- ja tekstiilikogus, et selgitada välja esemete olemasolu ja seisukord. Esemed puhastati ning võimalusel restaureeriti. Hanila muuseumi esemekogus on hetkel 984 ning tekstiilikogus 863 eset. Jätkatakse foto-, arhiiv- ja arheoloogilise kogu inventuuridega.
- Koostatud on uue ekspositsiooni plaan, mis sisaldab uusi kujundusprintsiipe ja etiketaaži. Muuseumi õu on planeeritud eesmärgiga juhtida külastajad muuseumisse esiuksest ning selleks on tellitud vajalik inventar.
- Hanila muuseumi koduleht on uuendamisel, sellele lisandub virtuaaltuur muuseumi õuest ja siseruumidest, aga ka Hanilast laiemalt, nt kirik jms. Kodulehele lisanduvad uued rubriigid, mis käsitlevad muuseumi kõige põnevamaid eksponaate. Püüame muuta muuseumi uue näituse kujunduse digitaalsete lahenduste abil külastajatele atraktiivsemaks.
Lihula Muuseum
Lihula Muuseumi uus söögisaal. Foto: Kristina Kukk
- Aasta jooksul külastas Lihula muuseumit ja mõisa kokku 2520 inimest, neist muuseumi 687 ja infopunkti 353 inimest, lisaks erinevatel sündmustel osalejad. Mitmed plaanitud üritused ja ekskursioonid jäid ära eriolukorra tõttu
- 13 korral viidi läbi ekskursioone muuseumis, mõisamäel ja linnuses kokku 307 inimesele
- Ajalooklubi käis koos 8 korral kokku 300 osalejaga
- Toimus ajalookonverents 85 osalejaga
- Lihula Lillkirja Festivali, töötubasid ja tikitud tekkide näitust külastas 150 inimest
- Augustis tähistasime Lihula Rahvakunsti Seltsi 20. aastapäeva koosviibimise ja keraamika näitusega väikeses saalis
- Matsalu loodusfilmide festivali MAFF raames toimus mõisas traditsiooniline fotopäev, kus sai kuulata ettekandeid loodusfotograafiast (195 osalejat), toimus Ööülikooli lindistus Urmas Tartesega (60), lauamängude õpituba (20), Canoni tehnika esitlus (20), mälumäng mõisa saalis (40), põgenemistuba viljaaidas (35), kontsert „Suits ja kool” (45), festivali kohvik (250) ja fotonäitused (110). Külastajaid kokku 800.
- 5 näitust, fotonäitusi 3: Mariann Peksari „Lääneranna valla loodus” ja „Massu ratsaklubi hobused”, Haapsalu fotoklubi „Luhal ja niidul” ja Peeter Sirge fotokooli „Rail Balticu radadel” ; Lilltikandi Seltsi näitus Läänemaa tikitud tekkidest ja Lihula Rahvakunsti Seltsi keraamika näitus
- Septembris külastas muuseumi EV president Kersti Kaljulaid ja andis siin raadiointervjuu
- Remonditi mõisa väike saal ning osa katusest ja rõdust
- Allkorrusel sai suve jooksul tutvuda Lääneranna valla turismimeenete näidistega
- Valmis Lihula mõisaparki ja linnusemäge tutvustav virtuaaltuur aadressil muuseumid.laaneranna.ee
3 kommentaari