Esmaspäevast, 7. detsembrist naasevad tavaõppele kõik Lääneranna valla koolid, samuti taastuvad huviringid ja trennid. Koroonaviiruse jätkuv levik Eestis on aga teinud koolijuhid ettevaatlikuks.
Eelmisel nädalal läks Lihula Gümnaasium ning seejärel ka Virtsu Kool distantsõppele. Kõmsi Lasteaed-Algkool katsetas 30. novembrini kombineeritud õpet ehk osadel päevadel käisid koolis nooremad, osadel vanemad õpilased. Alates uuest nädalast, 7. detsembrist taastub kõikides Lääneranna haridusasutustes tavapärane õppetöö. Kontaktõppele naasmisest andsid teada ka Lääneranna huvikoolid – muusika- ja kunstikool ning spordikool.
Ettevaatus ennekõike
Koroonaviiruse jätkuv levik üle kogu Eesti on teinud koolijuhid ettevaatlikuks. Varbla Kool otsustas, et jõuludeni on nad esmaspäeviti distantsõppel. Kõmsi Lasteaed-Algkooli direktori Pille Saatmäe sõnul jälgivad nad jooksvalt olukorda ning vastavalt vajadusele korraldavad samuti e-õppepäevi.
Kahe nädala jooksul zoom-i vahendusel maadlusteooriat andnud noorte treener Janar Sõber ei hoidnud oma emotsioone tagasi: “Ausalt öeldes olen ma väsinud taolisest poolikust tegutsemisest. Tahaks võistelda, uude jõusaali, tunda maadlussaali lõhna, võistluse ärevust ja treeningu raskust, nuttu ja eneseületuse rõõmu, kaotuse kibedust ja võiduiha. Näha võistlusest räsitud ja väsinud lapsi. Tahaks õpetada võtteid ja õiendada, korraldada hästi võistlusi ning mitte tunda ennast halvasti, kui keegi köhib. Ma vist igatsen isegi laste kisa.”
Küsimusele, milliseid ettevaatusabinõusid võtab tema kasutusele selleks, et viiruse levik peatada, ütles Janar, et ta järgib jätkuvalt kõiki EOK juhiseid, mis lähtuvad riiki nõustavate teadlaste soovitustest. “Päris individuaaltrenne me ei tee, kuid hoiame võimalikult hajutatuna, peseme ja desinfitseerime käsi ning loomulikult jääme koju, kui tunneme end haigena,” lisas ta.
Kevadine kogemus oli hea õppetund
Kaks nädalat distantsil õppetööd korraldanud Lihula Gümnaasiumi direktor Siret Kesküla sõnul erines praegune distantsõpe kevadisest. “Tegime kevadel saadud kogemusest omad järeldused ja olime seetõttu valmistunud uueks laineks. Töötasime välja distantsõppe korra ja õpetasime zoom-i kasutamist õpilastele ja õpetajatele,” ütles Kesküla ja lisas, et reaalaja videotunnid tehti kohustuslikuks ning mitmeid aineid lõimiti omavahel. “Hoidsime silma peal õppekoormusel, ekraani ees olemise ajal ning muutsime klassijuhatajatunnid sagedamaks.”
Küsimusele, milline on olnud tagasiside valitud meetoditele, vastas Kesküla: “Väga positiivne. Lapsevanemad on kiitnud valituid meetodeid ja tunniplaani. Lapsed on öelnud et on palju parem kui kevadel. Ka õpetajad on enamuses rahul.” Direktor lisas, et leidmaks võimalusi, kuidas tulla veel paremini toime, kui taoline olukord peaks korduma, plaanib kool viia õpilaste ja vanemate seas läbi küsitluse, “Paari nädala jooksul ehk selgub, kuidas me oma distantsõpet edaspidi korraldame.”
Üheskoos tegutsedes saame viirusest jagu
Viiruse levik on teinud murelikuks ka noored. Ühelt poolt stress koolitükkide pärast ning teisalt mure, et haigestudes ei saa jõule veeta pere keskis. Lihula Gümnaasiumi 9. klassi õpilane Carmen Katriine Särak ütleb, et temale sobib distantsõpe väga: “Distantsõppel pole nii suurt stressi kui kontaktõppel. Hetkel tundub, et tööde maht on väiksem.” Positiivsena poolena toob ta välja süsteemi paindlikkust: “On võimalik ise oma aega ja tegemisi planeerida, teha enda jaoks sobivatel aegadel pause ning liikuda rohkem värskes õhus.”
Sama meelt jagab ka 10. klassis õppiv Mareena Metsmaa, kelle sõnul võiksid koolid kaaluda kombineeritud õppele minemist: “Distantsõppel olles ei ole sul mingit pinget ega ajapiirangut, et oma asjadega ühele poole saada, kõike teed omasoodu ja omal ajal. Praegusel perioodil võiks õppetöö toimuda kasvõi nii, et mingid teatud päevad nädalas käime koolis kohapeal ja ülejäänud päevadel oleme kodus videotundides.”
Neidudel on ühine mure – nende pered elavad Lihulast kaugemal ning nakatudes viirusesse kardavad tüdrukud, et ei saa veeta jõule perekeskis, mistõttu pöörduvad nad kõigi noorte ja täiskasvanute poole: “Avalikes ruumides palun kandke maski ja hoidke distantsi ning kui enesetunne on halb, palun jääge koju. Need reeglid ei ole mõeldud niisama kõrvust mööda laskmiseks. Ainult üheskoos saame panna piiri viiruse levimisele.”
Päise pilt: freepik.com