Piret Mäestu
Järelevalvespetsialist
Eestis on asbestitooteid kasutatud ehitusmaterjalidena peaaegu terve sajand, eriti hoogustus asbesti kasutamine 70ndatel. Tänapäeval teatakse asbesti aga kui üht kantserogeensemat ehk vähi tekitavamat ainet. Euroopas sureb asbestist tingitud tervisekahjustusse aastas ligikaudu 10 000 inimest. Kõnealuse aine väga halvaks omaduseks on, et asbestitolmu sissehingamisel ei tule see enam kopsust välja, mis võib põhjustada asbestoosi ehk kopsutolmutõbi ning kopsu- ja kopsukelme vähki. Lisaks kopsukahjustustele võib asbest tekitada kasvajaid ka mujal organismis (kõri-, mao-, peen- või jämesoolevähk). Praeguseks on asbesti kasutamine Euroopa Liidus keelatud.
Oma kahjuliku mõju tõttu on asbesti sisaldavate toodete kõrvaldamine keskkonnast väga olulise tähtsusega. Paraku jäävad aga asbestitooted tihtipeale niisama aianurka kuhjuma, kuna nende toodete vastuvõtt jäätmejaamades ei ole taskukohane. Sellest tulenevalt soovib Keskkonnaministeerium kaardistada Eestis veel kasutuses olevat asbesti sisaldavate toodete kogust, et paremini planeerida järgmiste perioodide toetusi asbesti sisalduvate jäätmete kogumiseks. Asbesti sisaldub eelkõige eterniidis, kuid ka muudes vanades ehitusmaterjalides (näiteks asbestpapp, erinevad asbestplaadid jt).
Kasutuses oleva asbestitoodete kaardistamiseks on Lääneranna Vallavalitsus koostanud küsimustiku, mille täitmist ootame kõigilt meie vallas kinnisvara omavatelt isikutelt (sh juriidilised isikud), kelle omanduses on asbesti sisaldavaid tooteid.
See tähendab seda, et kui Sa omad näiteks kinnisvara, olgu see siis elumaja, laut või hoopis tööstushoone, millel on eterniitkatus, või Sul on aianurka kuhjunud eterniidivirn, siis palun osale meie koostatud uuringus.
Koguste arvutamiseks arvestada, et 1 ruutmeeter eterniiti kaalub 15 kilogrammi. Näiteks kui Teie elumaja katus on 200 ruutmeetrit, siis omate 3000 kg eterniiti. Muude asbesti sisaldavate toodete kaal tuleb anda hinnanguliselt.
NB! Tegemist on andmete kaardistamisega mitte jäätmete kogumisringile registreerimisega! Kogutud andmete alusel on riigil parem planeerida toetuste andmist kohalikele omavalitsustele kogumisringide teostamiseks.
KÜSIMUSTIK