23. novembri seisuga osutus 139. Pärnumaal tehtud teistis positiivseks kaks, neist ükski pole hetkel teadaolevalt seotud Lääneranna vallaga. Vaatamata positiivsetele uudistele on Lääneranna Vallavalitsus koostöös allasutustega otsustanud võtta vastu täiendavaid meetmeid viiruse leviku peatamiseks.
Esmaspäeva hommikupoolikul said virtuaalselt kokku Lääneranna valla haridusasutuste juhid, Lääneranna valla sotsiaaltöötajad ja vallavalitsuse liikmed ning Lääneranna Spordikooli treenerid. Taas korrati üle, et Lihula Gümnaasium ja Virtsu kool on viidud üle distantsõppele, kusjuures Lihula Gümnaasiumis saavad kontaktõppes osaleda vaid esimese ja väikeklasside õpilased, kuid Virtsu koolis on avatud üksnes lasteaiarühm. Teistele koolidele, mis ei ole viidud üle distantsõppele, anti soovitus muuta esmaspäevad distantsõppepäevadeks.
Koostöös allasutustega otsustati kaheks nädalaks võtta vastu täiendavad meetmed viiruse leviku peatamiseks. Piirangute seadmisel lähtuti kahest põhimõttest: distantsõppele suunatud lapsed ei saa osaleda huvitegevuses ja -hariduses, lisaks tuleb viia miinimumini valla eri piirkonna laste omavahelist kokkupuutumist.
Distantsõppele suunatud lapsed ei osale huvikoolide tegevustes
Üheskoos otsustati, et distantsõppel olevate koolide lapsed ei osale huvitegevuses ega -hariduses, välja arvatud juhul, kui see on korraldatud distantsilt. Juhul, kui lapsevanem on jätnud lapse, kes õpib koolis, mis ei ole viidud üle distantsõppele, ükskõik millisel põhjusel koju, ei osale antud laps samuti huvitegevuses ja -hariduses.
Lihula Muusika- ja Kunstikoolis saavad kontaktõppes osaleda vaid need lapsed, kes ei ole üldhariduskooli poolt viidud distantsõppele. “Koju jäänud põhiosakonna õpilastega võtab õpetaja ühendust, et arutada ja otsustada parima koduõppe lahenduse kasuks,” ütles Saak.
Lääneranna Spordikooli treenerid on üheskoos otsustanud, et tegevus korraldatakse ümber nii, et eri piirkonna õpilased ei puutuks omavahel kokku ning võimalikult palju tegevust korraldatakse distantsilt. “Treenerid võtavad personaalselt ühendust kõikide oma rühma laste ja nende vanematega ning lepivad kokku edasised tegevused,” ütles spordikooli direktor Janar Sõber.
Muudatused noorsootöös
Noorsootöö kolib osaliselt veebi. “Kui meil on vaja noortega teha koosolekuid, olgu selleks põhjuseks käimasolev projekt või mõni muu tegevus, eelistame nende läbiviimiseks veebikeskkonda,” selgitas Lääneranna Noortekeskuse juhataja Anneli Pikkmets.
Noortele jääb siiski võimalus osaleda ka kontaktnoorsootöös, kuid ka siin on kasutusele võetud mõningad piirangud. Lääneranna Noortetubades ja -majas võivad viibida ainult konkreetse piirkonna koolilapsed, kus asutus asub. “Näiteks Lõpe koolis käivad lapsed võivad viibida Lõpe Klubi noortekas, kuid ei tohi tulla Lihula noortemajja,” ütles Pikkmets ning täpsustas, et kohale saavad tulla üksnes need noored, kes ei ole kooli poolt saadetud distantsõppele või vanema poolt jäetud koju.
Vaba aeg veeda õues
“Kutsume üles noori veetma võimalikult palju aega vabas õhus,” ütles Lääneranna abivallavanem Ene Täht ning lisas, et täiendava meetmena võetakse vastu otsus, et Lääneranna Raamatukogudes ei saa vaba aega veeta lapsed, keda on kool suunanud distantsõppele. “Lapsed on siiski oodatud raamatuid laenutama,” lisas Täht ning palus võimalusel teoste laenutamist eeltellida kasutades selleks telefoni või elektroonilisi suhtlusvaheneid.
Kuidas hoiduda viirusesse nakatumast?
Parim viis viiruse leviku pidurdamiseks on teiste inimestega kontaktide piiramine.
Siiski on veel mõned soovitused, mida sooviksime siinkohal jagada:
- Pese käsi. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit
- Väldi kontakti. Väldi kontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
- Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
- Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Argipäevadel helista enda perearstile, nädalavahetusel ajavahemikul 8.00-17.00 perearsti nõuandeliinile 1220. Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.
- Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
- Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
- Kanna maski! Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
- Kui kuulud riskirühma (oled vanemaealine, eesliinitöötaja või kroonilist haigust põdev isik) tuleb hoolega kaaluda osalemist avalikel üritustel ning võimalusel neid vältida. Kui võimalik, väldi ühistranspordi kasutamist ning esmatarbe ja toidukaupade ostmisel külasta kauplust ajal, mil seal on vähe rahvast.
Rohkem infot koroonaviiruse kohta leiate Terviseameti kodulehelt – www.terviseamet.ee
Päise pilt: pixabay.com