Teisipäeval, 6. oktoobril tunnustas Pärnumaa Omavalitsuste Liit (POL) maakonna parimaid haridustöötajaid. Lääneranna vallast pälvisid tiitli koguni neli inimest – Ain Saare, Eda Aavik, Kaie Raudkivi ja Annika Urbel.
Aasta hariduse sõber
Aasta hariduse sõbra tiitli pälvis Pärnu Päikese kooli lapsevanem, Lääneranna vallast Petaaluse külast pärit Ain Saare, kes on muuhulgas ka Lääneranna valla visuaalse identiteedi looja ning kujundaja. Aini eestvedamisel on valminud kõikide Lääneranna valla allasutuste veebilehed, samuti Lääneranna Teataja veebiportaal ning paberlehe kujundusmall ja palju muudki.
Ain on lapsevanem ja hoolekogu esimees. Ta on arendanud ning toetanud Pärnu Päikese kooli ja teisi erivajadustega laste vanemaid. Teinud koostööd alternatiivkommunikatsiooni arendamisel koolis ja kogukonnas. Tänu temale on erivajadustega lastele paremaks toimetulekuks kasutusele võetud spetsiaalsed meetodid. Ta on täiendanud ja kaasajastanud PCS piltide süsteemi, mis on alternatiivkommunikatsiooni meetod, aitamaks autistlikel õpilastel päeva ülesehitust selgemini mõista. Teinud arendustööd kõnet toetava tarkvara kasutuselevõtmisel kooliga ja teiste organisatsioonidega. Ta suudab erinevate seadmete kasutamist siduda päris elu ja õppekava eesmärkide täitmisega. Ühiskonna tasandil on Ain kaasa löönud eeskujuliikumise Valge Õhupalli algidee loomisel, osaledes projektis kogu visuaalse töö eest. Koostöövõrgustiku loomine ja innovatiivsete lahenduste pakkumine õppeasutuse personalile ja kogukonnale on olnud Aini suur vabatahtlik panus. Ain on kogu pere ja isikliku eeskujuga oluliselt kaasa aidanud erivajadustega laste paremaks mõistmiseks ühiskonnas. Pere eestvedamisel on korraldatud kooli perepäevi ja ühiseid koostööpäevi. Tema tegevus on mõjutanud positiivselt Pärnu Päikese Kooli professionaalset arengut. Kaasates õppurite lapsevanemaid on sellel olnud tugev positiivne mõju erivajadustega laste arengule.
Aasta klassiõpetaja
Aasta klassiõpetaja tiitli pälvis Lihula Gümnaasiumi õpetaja Eda Aavik.
Eda on õpetaja, kes on ühtviisi kõrgelt hinnatud nii õpilaste, kolleegide, lapsevanemate kui kogukonna poolt. Ta kasutab laste huvi nutikalt ära, õpetades neile endalegi märkamatult nii kokandust kui ka ettevõtlust, nii matemaatikat kui ka koostööd. Tänu pühendumisele ja empaatiavõimele, näeb ta iga õpilase puhul ära, milline õppimise viis just seda konkreetset last võiks aidata. Eda tundides teevad lapsed tihti gruppides tööd, et panna neid mõtlema ühe meeskonnana. Esinemisjulguse arendamiseks tuleb tehtud töö ka klassi ees ette kanda. Eda on alati lapsevanemate jaoks olemas ja see loob turvatunde. Ta osaleb tihti täiendkoolitustel ja rakendab õpitut hiljem ka alati tunnis. Lapsed teavad, et ka õpetaja Eda õpib pidevalt ja on seetõttu heaks eeskujuks. Eeskujuks on ka õpetaja aktiivsus ja mitmekülgsus. Eda on Naiskodukaitse liige, kus tegeleb Noorkotkaste ja Kodutütardega, lisaks on ta Lihula Lilltikandi Seltsi aktivist ja igal aastal veab ta Lihula Lillkirja Festivali. Eda sugused professionaalsete õpetaja omaduste, isikuomaduste ja maailmavaatega õpetajad ongi need kelle kohta öeldakse „Maa sool“ selle sõnaühendi kõige paremas tähenduses.
Aasta lasteaiaõpetaja
Aasta lasteaiaõpetaja tiitli pälvis Lihula Lasteaia õpetaja Kaie Raudkivi.
Kaie on lasteaiaõpetaja, kes läheneb oma tööle loominguliselt arvestades iga lapse individuaalsust: on väga töökas, õpihimuline, laia silmaringiga ja kes suunab neid alati jõukohaselt pingutama. Kaie on koos oma rühma meeskonnaga ülemajaliste ürituste eestvedajaks. Tema poolt korraldatud sündmused on alati pisidetailideni läbimõeldud ja suurepäraselt teostatud. Ta loob rühmas erinevaid mängukeskusi, kasutab mänguvahenditeks palju mitmekesist looduslikku materjali. Tunneb hästi oma rühma lapsi ja on usalduslikus kontaktis nende vanematega. Igapäevases rühmatöös kasutab ära kõigi laste tugevusi nõrgemate kaaslaste toetamisel, abistamisel, õpetamisel. Iga laps saab olla nii teise lapse toetaja, õpetaja kui õppija rollis. Kaie on väga toetav ja koostööaldis rühmameeskonna kujundamisel ja arendamisel. Kolleegid hindavad tema teadmisi ja abi. Praktikajuhendajana on ta põhjalik, nõudlik, kuid samas toetav ja arengule suunav. Annab praktikandile võimaluse rakendada oma tugevusi ning jagab soovitusi paremate tulemuste saavutamiseks. Temale võib alati kindel olla, peab täpselt kinni antud kokkulepetest, lubadustest, tähtaegadest, on lojaalne kollektiivile, samas aus ja otsekohene väljendamaks oma arvamust.
Aasta noorsootöötaja
Aasta noorsootöötaja tiitli pälvis käesoleva aasta augustini Lääneranna valla spordi- ja noorsootöötaja ametit pidanud Annika Urbel, kes on tänaseks küll vahetanud töökohta, kuid aktiivse kogukonnaliikmena jätkab tegevusi mitmes MTÜ-s, mille tegevus on suunatud Lääneranna valla elanikele.
Huvihariduse ja huvitegevuse valdkonnas on Annika koordineerimisel viidud valla huviringid ühtse süsteemi ja juhtimise alla. Seda ikka selleks, et noortele valla eri piirkondades oleks mitmekesised ja kättesaadavad võimalused huvitegevuses osaleda. Annika eestvedamisel on loodud näiteks uudsed huvitegevuses osalemise võimalused, nagu 4-rattalise elektrirolleri ehitamise huviring Lihulas ja DJ-õppe huviring Lõpel. Eelmise aasta lõpuks jõudis ta ka uue huvikooli loomiseni ning kinnitati Lääneranna Spordikooli põhimäärus. Annika taotles ka Euroopa Solidaarsuskorpuse kvaliteedimärgise Lääneranna Vallavalitsusele, mis võimaldab olla vastuvõttev või tugiorganisatsioon vabatahtliku teenistuse, töö ja praktika suuna projektidel. Sellega lõi ta võimaluse rahvusvahelise noorsootöö arendamiseks vallas. Tema teeneks saab lugeda ka Noortevolikogu ja Noortekeskuse loomist ja tööle rakendamist. Noortekeskuse alla koondusid erinevate piirkondade noortetoad. Nii on ta tööle rakendanud avatud noorsootöö põhimõttel tegutseva võrgustiku. Lisaks kõigele eeltoodule leidis ta aega ka individuaalseks tööks noortega. Annika on eeskujuks paljudele, panustades ka ise töövälisel ajal kogukonna arengusse.
Fotod: Haide Rannakivi
1 kommentaar