Alates 2018. aastast kehtib Lääneranna vallas eraldi kord, mille alusel toetatakse Lääneranna eelarvest kodanikuühendusi – mittetulundusühinguid, sihtasutusi ja seltsinguid. Valla eelarvest on võimalik taotleda 3 tüüpi toetust: tegevustoetus, projektitoetus ning omaosaluse finantseerimise toetus. Kõigi toetuste peamine eesmärk on toetada tegevusi, mis on suunatud vallale ja valla elanikele.
Kellele ja milleks?
Tegevustoetus on ettenähtud mittetulundusühingu või sihtasutuse hallatava või mittetulundusühingu või sihtasutuse omandis olevate ning valla elanikele kasutamiseks mõeldud hoonete, ruumide ja rajatiste majandamiskulude, samuti personali-, koolitus-, transpordi-, side- ja kantseleikulude ning muude tegevuste kulude katmiseks.
Projektitoetus on mõeldud ühekordsete ürituste ja tegevuste korraldamiseks ning seda saavad taotleda nii seltsingud, mittetulundusühingud kui ka sihtasutused.
Omaosaluse finantseerimise toetus on mõeldud neile mittetulundusühingutele ja sihtasutustele, kes esitavad taotlusi teistele toetusorganisatsioonidele peale Lääneranna valla. Tihti taotletakse toetust projektidele, mille eelarved on päris suured ja nii kasvab taotleja omaosalus projektis suureks. Just selle omaosaluse katmiseks on võimalik vallast toetust küsida. Silmas tuleb pidada, et alati jääb taotlejal kohustus tasuda teatud protsent omaosalusest. Üldjuhul on võimalik vallalt saada toetust kuni 90% omaosaluse katmiseks.
Kuidas taotleda?
Taotluste lihtsamaks esitamiseks ja et kõik vajalik kirja saaks, on vallavalitsus loonud taotluste blanketid, mida on võimalik leida Lääneranna valla kodulehelt ning küsida vallamajast või piirkondlikest teeninduskeskustest. Kindlasti tasub läbi lugeda ka mittetulundusliku tegevuse toetamise kord.
Millal on taotluse esitamise tähtaeg?
Tegevustoetuste ning projektitoetuste taotlemise tähtaeg järgmise aasta tegevusteks on jooksva aasta 1. november. Kindlasti ei tea kõik mittetulundusühingud ega seltsingud aasta lõpuks kõiki tegevusi ja üritusi, mida nad järgmisel aastal korraldada tahavad, seepärast on võimalik taotleda täiendavalt projektitoetust jooksval aastal toimuvate ürituste ja tegevuste tarbeks, aga seda alles pärast vallaeelarve kinnitamist volikogus.
Omaosaluse finantseerimise toetuse saamiseks saab taotlusi esitada kogu eelarveaasta jooksul.
Aruandluse tähtajad
Projektitoetuseks ja omaosaluse finantseerimise toetuseks saadud toetuse saaja esitab vallavalitsusele toetuse kasutamise kohta aruande 30 päeva jooksul pärast toetatud tegevuse lõpetamist. Aruandele lisatakse toetuse kasutamist tõendavad kuludokumendid koos maksekorraldustega.
Tegevustoetuse saaja esitab vallavalitsusele toetuse kasutamise aruande hiljemalt toetuse saamisele järgneva kalendriaasta 15. oktoobriks, lisades juurde aruandlusperioodi kinnitatud majandusaasta aruande.
Pane tähele!
Tihti kiputakse unustama, et taotluse saajal on ka muud kohustused, peale aruannete tähtaegset esitamist. Nii näiteks kipub ununema, et toetuse saajal on kohustus enne toetusega rahastatava ürituse toimumist esitada vastavasisuline teade ürituse toimumise kohta valla paberlehes ja/või veebikeskkonnas avaldamiseks. Teated on oodatud Lääneranna Teataja e-postile ajaleht@laaneranna.ee.
Veel üks asi, mille vastu kiputakse eksima, on projektitoetuse aruandevormi punkti „Projekti meediakajastused Lääneranna valla veebikeskkondades” mittetäitmine või selle valesti tõlgendamine. Juhime siinkohal tähelepanu asjaolule, et Lääneranna valla veebikeskkonnad on: valla Facebooki-leht, Lääneranna Teataja veebiportaal ning Lääneranna valla Instagrami-konto. Kõik muud lehed, olgu selleks seltsingute enda sotsiaalmeedia kontod või kodulehed, maakonna meediaväljaannete lehed või teemaviited (hashtag ingl), ei ole Lääneranna valla veebikeskkonnad. Projektide meediakajastused on samuti oodatud Lääneranna Teataja e-postile ajaleht@laaneranna.ee. Siinkohal edastame ajalehe toimetaja palve mitte jätta meediakajastuse edastamist viimasele päevale, vaid teha see aegsasti, soovitatavalt nädal enne projektiaruande esitamise tähtaega.
Päise pilt: Pixabay.com