Silvia Lotman
Festivali direktor
Sügisannid kogunevad aitadesse, kured parvedesse ja loodusfilmid Matsalu loodusfilmide festivalile. Sel aastal kaunistavad meie festivali plakati linnuteed ehtekunstnik Merilin Pedastsaare hõbedased õnnetähekesed. Festivali programm on samamoodi täis pärleid igast ilmakaarest.
Ilusad loodusfilmid
Lausa mitmel filmiautoril on valminud kauneid filme öötaevast ja hämarikuloodusest. Avastada saab nii polaarööd kui polaarpäeva, loodust nii poolustel kui ekvaatoril. Miljonite rändavate lindude, liblikate ja kalade elust teisel pool ookeani räägib noore Mehhiko autori film „Nomaadid”. Austria filmis „Armastuslaul” kuulame aga hoopis, kuidas laulavad maailma haruldaseimad ahvid ja kuidas nutikas helilooja aitab neil mobiiltelefoni abil elukaaslasi leida. Lastega vaatamiseks sobib hästi Saksa „Oravalugude” film, mis teeb ümbermaailmareisi ja näitab kui erilisi pähklisõpru looduses leida võib. Korduvalt festivali võidufilme teinud Jan Haft toob meieni suvise niidu loodusrikkuse, Oliver Götzl aga hoopis kauge Aafrika vulkaani jalami elanike igapäevaelu. Varasemalt Venemaa loodust portreteerivaid filme nautinud publikule on ka sel aastal pakkuda mitu imelist filmi, ühes näeme Kamtšatka lõhede ja karude, teises Siberi põhjapõdrakasvatajate tänapäeva.
Põletavad keskkonnaprobleemid
Festivali võrratute looduskaadrite vahel saab end aga põhjalikult harida ka keskkonnaprobleemide alal – mis teema selle plastiga siis on? Miks koolinoored reedeti kliimamarssidel käivad? Kas talutoodang on loodussõbralikum kui suurfarmi kraam? Kuidas vaatab tulevikku Marshalli saarte rahvas, kelle kodu soojeneva ookeani alla jääma hakkab? Kas veganlus aitab loodust säästa? Kõigile neile küsimustele on otsinud vastuseid ka filmitegijad.
Tänavune aeg sobib hästi ka enese sissevaatamiseks ja aja rahulikult võtmiseks, selleks soovitan tulla (taas)vaatama „Olemise ilu”, milles Fred Jüssi oma targal ja tasakaalukal kombel looduses olemist mõtestab. Hoopis ookeani peal enda ja looduse vahelist piiri ja piiritust otsimas käinud teise eestlase – Uku Randma – ümber maailma purjetamise lugu „252 päeva üksindust” on samuti festivali programmis.
Loodusfotod ja noored
Loodusfotode teemadega tegeleb ka filmiprogrammis üks Soome film, kus fotograaf näitab, kuidas ta looduse abil kunsti teeb. Lihula mõisas on festivali ajal nagu ikka võimalik tutvuda loodusfotode näitustega, Läänemaa kaunist loodust näitavad Haapsalu fotoklubilised, aga ka kaugema kandi rahvas. Sel aastal peame üksteisest hoolimist väljendama ka sel viisil, et hoidume liiga tihedalt kogunemisest, puhastame hoolega käsi ja tuleme võimalusel kohale maskiga. Kahjuks saab sellistes tingimustes meiega liituda vähem filmiautoreid, kuid filmipidu sellest pidamata ei jää. Eriti hea meel on mul selle üle, et esimest korda on meie valla ja kaugemalt tulevate koolilastega tegelema lubanud tulla Viljandi kultuuriakadeemia huvijuhi eriala tudengid, kelle käe all saavad filmide teemad lahti harutatud ka põneva maastikumängu abil.
Soovitan asuda jälgima festivali Facebooki-lehte, kus me juba jagame filmide tutvustusi ja treilereid. Lapsed saavad festivalile tasuta, kõik teised saavad Lihula üritustele sisse passiga. Festivali toetamiseks on sel aastal võimalik soetada ka veidi kallim toetajapass. Soovitan aegsasti pass Piletilevist ära osta, et osalemispiirangute tõttu mitte heast ilma jääda. Lihula kultuurimaja uuendatud kinosaal ootab teid loodusfilmide maailma sukelduma 16.–20. septembril.
Matsalu loodusfilmide Festivali raames toimuvate sündmustega saate tutvuda SIIN