Lääneranna valla ainus segarahvatantsurühm Kirivöö alustab juubelihooaega uute riietega ja uute väljakutsetega.
Tuleval nädalal, 8. septembril tähistab segarahvatantsurühm Kirivöö loomise 10. aastapäeva. 2010. aasta kevadel oli Metsküla Algkooli õpetajate toas teemaks lasterühma registreerimine koolinoorte tantsupeole. Mõeldud-tehtud, rühma nimeks sai Metsküla Mürakarud. Tantsupeo teema oli selleks korraks justkui lõpetatud, kuid võta näpust! Juba mõne päeva pärast käisid Astrid Nikkel ja Ave-Piia Rohtla välja mõtte, et kui õige teeks tantsupeo jaoks õpetajate rühma ka, naisrühma. “Mõttel oli jumet – mis see 12 õpetajat kokku saada pole, aga naisrühm? Käisingi siis välja, et kui juba nagunii uus tantsutrupp, võiks ikka segarühma teha. Õnneks ei vajanud Astrid ja Ave-Piia pikka veenmist, ka neile meeldis see mõte hoopis rohkem,” meenutab Kirivöö saamislugu Pille Kaisel.
17. märtsil 2010 kanti laulupeo registrisse kollektiiv nimega Lihula valla õpetajate segarühm Lustakad Pardijalakesed. Kevade järel jõudis suvi, mis sai üsna kiirelt otsa, kuid mida Lustakatel Pardijalakestel polnud, oli juhendaja. Siis aga juhtus ime. Maarja Jõevee Kullamaalt oli soovitanud pöörduda toonase Lihula rahvaülikooli juhataja, hilisema Lihula vallavanema Varje Ojala-Toosi poole. Tõsi, Varje oli alguses pisut kõhklev, sest ligi pooled toonased liikmed olid rahvatantsu näinud vaid televiisorist, kuid 8. septembril Lihula Kultuurimajas aset leidnud esimesel trennil, oli ta kohal. Nimi Lustakad Pardijalakesed siiski kaua ei säilinud ja üsna pea vahetus Kirivööks.
Kümne aasta jooksul on Kirivöölased saanud selgeks sadakond tantsu ning esinenud lugematuid kordi erinevatel kogukondlikel üritustel ja vallapidudel. Iga tantsurühma unistus on pääseda tantsupeole – Kirivööl õnnestus see 2014. aastal, kui toimus XXVI laulu- ja XIX tantsupeole “Aja puudutus. Puudutuse aeg”. Märkimisväärseteks verstapostideks võib pidada veel 2016. aastal Lihula linnusemäel etendunud Eesti esimese ooperil “Uku ja Vanemuine” ning 2018. aastal Pärnu Vallikäärus aset leidnud vabaõhulavastusel “Saja-aastane öö” osalemist. Traditsioonilistest sündmustest võib pidada vabariigi aastapäeva tähistamist Metsküla rahvamajas ning Läänemaa tantsupidusid.
Kuivõrd tantsurühm sündis toonases Lihula vallas, siis ise-enesest mõistetav on, et esinemisriieteks on Kirivööl uhked Lihula rahvariided, mis on osaliselt valminud tantsijate enda kätetööna. Üle-eelmisel aastal, kui Kirivöö pürgis XXVII laulu- ja XX tantsupeole „Minu arm“, kirjutati Lääneranna Vallavalitsusele projekt meestantsijatele uute särkide ja vattide soetamiseks. Taotlus sai positiivse otsuse ning 700 vajalikust eurost moodustas valla toetus 400 ja ülejäänud rühma omafinantseering. Tantsupeole toona siiski ei pääsetud, kuid see-eest said meeste esinemisriided olulise täienduse ning lõpuks sai Lihula Kultuurimaja tagasi ka ammu väljarenditud särgid.
Mullu sügisel tuli tantsurühmal idee, et mis oleks, kui kirjutaks juubeliaastaks uue projekti ja soetaks omale suvised esinemisriided. Mõeldud-tehtud, nagu öeldakse. Üsna ruttu valisime välja kostüümide õmbleja, kelleks osutus Läänemaal, Ristil tegutsev Tiina Kannistu, kellele kuulub osaühing TikiMari. Projekti kogumaksumuseks kujunes seekord ligi 3500 eurot, millest 2700 tuli vallavalitsuse eelarvest. Kõnealuse summa eest soetati 8 meeste komplekti (särk ja püksid) ning 10 naiste kleiti. Suvised esinemisriided on linased, särkidel ja kleitidel on kasutatud Lihula piirkonnaga seotud tikandi mustreid. Kuivõrd uute riietega juurde ei sobinud enam traditsiooniline must king, otsustasid tantsijad soetada enda rahaga pastlad. Koroonasuve tõttu ei jõudnudki Kirivöö uusi riideid veel ära testida, kuid küll see aeg tuleb – algamas on ju juubelihooaeg ning esinemisi tõotab tulla tänavusest enam. Ees on ootamas Pärnumaa tantsupidu ja juubeli tähistamine, kindlasti mitmed uued kultuurisündmused.
Siiski on tilgake tõrva ka meie magusas meepotis. Elus on ikka nii, et inimeste ind raugeb ja siis minnakse uutele jahimaadele. Nii juhtus ka meil. Kirivööst on lahkunud mõned toredad tantsijad, kelle asemel oodatakse nüüd uusi särasilmseid tantsulõvisid. Seega, kui Sa tunned, et rahvatants on olnud sinu salajane kirg juba ammu ning su jalg tatsub muusika saatel, oled oodatud Kirivöö esimesse trenni, mis toimub 10. septembril kell 17.15 Lihula Gümnaasiumi korvpalliväljakul. Vihmase ilma korral võib toimumiskoht muutuda, sestap tasub aegsasti oma tulekust teavitada ka meie vahvat juhendajat, Erika Teed telefonil 5365 2918.
Tantsuplatsil näeme!
Päise pilt: Kaarel Kaisel