Neljapäeval, 12. märtsil kuulutas Vabariigi Valitsus seoses koroonaviiruse pandeemilise levikuga maailmas ja viiruse tõenäolise Eesti-sisese leviku laienemisega riigis välja eriolukorra, mis kehtib 1. maini, kui valitsus ei otsusta teisiti.
24. aprilli istungil otsustas Vabariigi Valitsus pikendada koroonaviiruse levikust tingitud ja algselt 1. maini kehtestatud eriolukorda Eestis kuni 17. maini (kaasa arvatud).
Eriolukorrast tulenevad keelud ja muudatused Lääneranna vallas:
Täiendatud 30. aprill
- Alates 14. märtsist on lisaks kõikidele Lääneranna valla üldhariduskoolidele suletud noortekeskus, muusika- ja kunstikool, seltsi-, rahva- ja kultuurimajad ja muuseumid.
- Lihula Lasteaed ja Lääneranna valla üldharidusasutuste lasteaiarühmad jäävad esialgu avatuks, kuid vallavalitsusel on tungiv palve lastevanematele – kui vähegi võimalik, jätke lasteaialapsed koju.
- 4. maist alustavad Lääneranna vallas tegutsevad raamatukogud kontaktivaba laenutamisega.
- 17. maini ei toimu valla hallatavates hoonetes huviringe ega trenne, ei lastele ega täiskasvanutele!
- Kõik 17. maini valla hallatavates asutustes tehtud ruumide broneeringud tühistatakse!
- 17. maini on suletud laste mänguväljakud ja muud spordirajatised. Lihula Gümnaasiumi välijõusaal ning Kulli külaplatsi ja Virtsu Kooli spordiväljakud on alates 4. maist avatud kell 9-17, kuid selle kasutajad peavad järgima 2+2 reeglit!
- Lääneranna vallamajas ja teeninduskeskustes toimub kodanike vastuvõtt ainult eelneval kokkuleppel.
- Toimetuleku- ja teiste toetuste avaldused ning lisadokumendid palume esitada e-postile silva.nilb@laaneranna.ee või tuua vallamaja või teeninduskeskuste postkasti.
Antud otsused jäävad kehtima kuni 17. maini 2020 või kui pole vastu võetud uusi korraldusi!
Eriolukorrast tulenevad üle-eestilised keelud ja piirangud (16. märtsi seisuga):
- Keelatud on kõik avalikud kogunemised.
- Alates 16. märtsist tuleb koolides peatada tavapärane õppetöö ning viia see üle kaug- ja koduõppele. Erivajadustega õppurite haridusasutuste õppetööd käsitletakse eraldi.
- Alates 16. märtsist tuleb peatada huvihariduse andmine.
- 1. maini suletakse külastajatele muuseumid ja kinod. Etendused, kontserdid ja konverentsid on keelatud.
- 1. maini on keelatud spordivõistlused.
- Sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes hakkab kehtima külastuskeeld.
- Hiiumaale, Saaremaale, Muhusse, Vormsile, Kihnu ja Ruhnu on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Seal praegu viibijad saavad koju pöörduda. Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele.
- Spordisaalid, spordiklubid, jõusaalid, saunad, spaad, ujulad, basseinid, veekeskused, päevakeskused ja laste mängutoad üle Eesti, sh hotellides ja majutusasutustes, suletakse.
Rohkem infot eriolukorrast tulenevatest üle-eestilistest keeludest ja piirangutest leiate Vabariigi Valitsuse kodulehelt
Riigi infotelefonid
☎️ 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24 h, tasuta)
☎️ 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24 h, tasuta)
☎️ 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24 h, tasuta)
☎️ +372 5301 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui olete välismaal hätta jäänud (24 h)
Üldised juhised, mis aitavad kaasa koroonaviiruse leviku tõkestamisele
- Hoidke ennast ja teisi kursis, kuidas mitte nakatuda koroonaviirusesse. Juhised on leitavad www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus veebilehelt. Terviseameti eeskirjad on kõikidele rangelt täitmiseks!
- Jälgige ainult ametlikke riigi ja omavalitsuse infokanaleid
- Kui vähegi võimalik, vältige rahvarohkeid kohti
- Püüdke säilitada aktiivne eluviis. Soovitatav on võimalikult palju liikuda värskes õhus.
- Tugeva immuunsüsteemi tagamiseks magage piisavalt, toituge tervislikult, vältige alkoholi tarvitamist ja jääge rahulikuks
- Vajalik on range hügieenireeglitest kinnipidamine
- Vältige kontakti haigussümptomitega inimestega
- Lähikontakte väljaspool pereringi tuleks võimalusel vältida
- Hädatarvilike kontaktide puhul hoidke võimalusel vähemalt 2-meetrist distantsi
- Peske sageli käsi! Puhastage regulaarselt mobiiltelefoni ja teisi aktiivselt kasutatavaid seadmeid
- Vältige suu, nina ja silmade puudutamist. Viirus levib kõige paremini just sealsete limaskestade kaudu
- Kinnises ruumis või avalikus kohas aevastades või köhides katke suu ja nina, kasutage selleks ühekordseid salvrätikuid
- Distantsõppel olevad lapsed peavad olema kodus, mitte viibima kaubanduskeskustes või muudes avalikes kohtades. E-õppe juhiseid jälgige oma kooli veebilehelt ja sotsiaalmeediakanalitest
- Eakad ja krooniliste haiguste põdejad kuuluvad riskigruppi. Palume eakaid inimesi külastada ainult vältimatu vajaduse korral. Samas tuleb nendega kindlasti igapäevaselt suhelda ja vajadusel varustada neid toidu, ravimite ja muu vajalikuga.
- Märkame kõiki meie läheduses elavaid üksikuid ja eakaid inimesi – suhelge nendega ja vajaduse korral aidake neil varuda toitu, ravimeid ja muud vajalikku.
Täiendava abivajaduse korral pöörduge Lääneranna valla sotsiaalosakonna abivallavanema Andres Annasti poole, telefon 522 5620, e-post andres.annast@laaneranna.ee.
Kuidas käituda, kui kahtlustate, et olete nakatunud koroonaviiruse haigusesse COVID-19
- Kui oled haigestunud, siis jää koju ja ära mine tööle
- Kui teil või kellelgi lähikonnast on palavik, köha ning raskusi hingamisega, siis konsulteerige oma perearstiga. Kui perearsti ei ole võimalik kätte saada, siis helistage perearsti nõuandetelefonile 1220
- Raskes seisus haigestunul tuleb kutsuda kiirabi telefonil 112. Sealjuures tuleb teavitada tervishoiutöötajat riskipiirkonnas viibimisest ja/või koroonaviirusesse nakatunuga kokkupuutest
Teisi kasulikke linke ja viiteid Eestis kehtestatud eriolukorra kohta leiate Lääneranna valla kodulehelt
Päise pilt: Pixabay.com