Eda Männilaan ja Piret Elismäe
Naistantsurühm Midli-Madli tantsijad
17. veebruaril, aastal 2000, said Lihula kultuurimajas kokku aeroobikahuvilised neiud, naised ja noorikud. Üllatus oli suur, kui juhendaja Astrid Bork palus hoopis pastlad jalga panna ja rahvatantsu õpetama hakkas. Esimene ülesastumine oli juba 3. juunil 2000. a Haapsalus XX Ülemaailmsel Meestelaulupäeval.
Esimestel aastatel tantsurühmal nime ei olnud, lihtsalt Lihula naisrahvatantsurühm. 2004. a üldtantsupeole registreerudes selgus, et rühmal peab olema ka nimi. Järjekordse tantsutrenni lõppedes ei tohtinud keegi enne koju minna, kui nimi olemas. Kerge see valimine ei olnud. Kõiksugu kummalistest pakkumistest jäi sõelale Midli–Madli!
Rahvatantsijate tippsündmuseks on pääs üldtantsupeole. Midli–Madlil on olnud õnn osaleda kolmel suurel tantsupeol – 2004., 2009. ja 2014. aastal. Tore ettevõtmine oli 2004. a mais, kus üldlaulu- ja tantsupeo protsessis osalevatel kollektiividel oli võimalus käia RMK aladel metsa istutamas. XVII üldtantsupeo nimi oli „Las jääda ükski mets“. Midli–Madli andis ka oma väikese panuse!
Midli–Madli on osa võtnud ka kahest seni toimunud Eesti Naiste Tantsupeost Jõgeval, need olid 2011. ja 2016. aastal.
Omanäoline oli ka 2011. a toimunud tervet Eestit läbinud TeateTants. Korraga tantsis maanteel 1-2 paari ja tantsivaid paare vahetades läbis üks tantsurühm 4-5 km. Tantsiti 24 tundi ööpäevas. Tants algas Tallinnast 20. augustil ja lõppes Tallinnas 28. augustil.
Tantsitud on ka pea kõigil Läänemaa tantsupidudel. Käidud on kahel talvisel tantsupeol, Kohtla-Nõmmel ja Viljandis.
Toredad suvised peod olid ka nelja maakonna tantsupeod, kus osalesid tantsijad Saaremaalt, Hiiumaalt, Pärnumaalt ja Läänemaalt. Igal aastal toimus pidu erinevas maakonnas.
Märkima peab ka rahvatantsijate traditsioonilisi esinemisi: Eesti Vabariigi aastapäeva aktused, jaanipäevad üle terve Lõuna-Läänemaa, valla asutuste sünnipäevad, piirkonna kultuuriüritused, sh Matsalu Loodusfilmide Festival ja Lihula kultuuri- ja spordipäevad. Ka jõulukuul jagus mitmeid esinemisi, teistest eristus tantsimine Lihulas asuvas hooldekodus. Seal käisid esinemas kõik Lihula kultuurimaja kollektiivid ja see sai traditsiooniks mitmeteks aastateks.
Toredaks vahelduseks on sellised esinemised, kus saab tantsida teistes kostüümides ja tantsusammudki on teistmoodi seatud. Sellise võimaluse andis Haapsalus toimunud pika traditsiooniga taidlejate pidu „Vähegi Viitsijate Päev“. Lahedad olid ka kostüümides esinemised volbripidudel, teiste taidluskollektiivide sünnipäevadel, Lihula kultuurimajas toimunud taidlejate pidudel.
Lihulas on kultuuripäevade raames toimunud kaks suurt vabaõhuetendust, milles Midli–Madli on kaasa teinud. Rühma esimesel tegutsemisaastal 2000. a oli etendus „Rootslaste häving Lihulas“ ja 2016. aastal etendus „Uku ja Vanemuine“, mis anti välja ka DVD plaadil. Mõlemad etendused lavastati Lihula linnuse varemete vahel, mis asukoha mõttes oli huvitav nii osalistele kui ka pealtvaatajatele.
Koos Lihula naiskoor Leeloga on käidud ühistel kontsertreisidel: 2007. a Austrias, 2008. a Leedus, 2009. a Slovakkias ja 2012. a Lätis.
Tantsurühma 5., 10. ja 15. sünnipäevade puhul on korraldatud sünnipäevakontserdid. Midli–Madli on igal peol esitanud ligi kümme tantsu. 2020. a veebruaris tähistab Midli–Madli on 20. sünnipäeva.
Erika Tee alustas Midli–Madli juhendajana 10. oktoobril 2016 a. Erika juhendamise aja üheks olulisemaks esinemiseks oli 2018. a 20. augustil Pärnus toimunud etendusel „Saja-aastane öö“, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.
2018. a sügisel oli Lihula raamatukogus üleval näitus „Eesti Tantsupidude radadel“, mille avamisel Midli–Madli koos teiste tantsurühmadega esines.
2019. a juuni alguses läbis üldlaulu- ja tantsupeo tuli oma teekonnal ka Lihula. Sel puhul ühitati tule tulemise pidu Lääneranna valla taidlejate Oma peoga. Midli–Madli tantsis ja lustis koos teistega.
2020. a hooaja alguse seisuga on tantsurühmas jalga keerutanud 44 tantsijat.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ajaks 2018. aastal oli tantsurühmal õpitud üle 100 tantsu ja esinetud üle 100 korra. Eesti Vabariigi 200-ks sünnipäevaks on need arvud juba hoopis teised. Tantsulusti Midli–Madlil jätkub!
Galerii: erakogu
Seotud lood