Anneli Pikkmets
Lääneranna Noortemaja juhataja
Seitse vabatahtlikku neljast eri riigist aitasid novembri lõpus, detsembri algul Lihulas aset leidnud rahvusvahelise projekti raames luua Matsalu Loodusfilmide Festivali (MAFF) arhiivisüsteem.
25. novembrist 8. detsembrini korraldas Lääneranna Noortekeskus koostöös mittetulundusühinguga Continuous Action projekti „Unified Actions“ (Ühised tegevused – ingl.k, toim), millest võttis osa kokku seitse noort, kellest kolm sõitsid kohale Saksamaalt, Gruusiast ja Ukrainast, ülejäänud olid kohalikud noored. Vabatahtlikele pakkusid tööd nii Matsalu Loodusfilmi Festival kui Lääneranna noortekeskuse Lihula Noortemaja.
Hommikupoolikud veetsid vabatahtlikud MAFFi kontoris, koostades andmebaasi kõikidest festivalil linastunud filmidest, pealelõunat oldi abiks Lihula noortemajas, kus üheskoos kohalike noortega meisterdati, mängiti ja vaadati loodusfilme. Välismaisetele külalistele tutvustati ka kohalikke traditsioone – üheskoos noortemaja külastajatega joosti kadrisante ning osaleti Lääneranna Noortevolikogu poolt korraldatud tänugalal. Kahe nädala sisse mahtus ka külalistund Lihula Gümnaasiumis, kus välismaalt pärit vabatahtlikud tutvustasid rahvusvahelisi võimalusi ning riike, kust nad pärit on.
„Vabatahtlikud tegid ära tubli ja mahuka töö,“ ütles Matsalu loodusfilmide festivali direktor Silvia Lotman, „Lisaks festivali arhiivi süsteemi loomisele, arutasime vabatahtlikega noorte kaasamise ja noortele turundamise teemasid.“
„Lihulas toimunud projekt oli minu jaoks tõeliselt huvitav ja kasulik kogemus. Meile tutvustati Eesti kultuuri ja saime tuttavaks väga toredate kohalike inimestega. Mul on väga hea meel, et sain osaleda selles projektis! Meie jaoks oli ette valmistatud huvitavaid ülesandeid, mis on seotud Matsalu festivaliga. Olen väga tänulik sellise suure võimaluse eest,“ ütles Ukrainast pärit vabatahtlik Yaroslava.
Saksamaalt pärit Lilian-Sophie sõnul oli Lihulas viibimine ja rahvusvahelise vabatahtlikuna töötamine suurepärane võimalus mitte ainult keeleoskuse parandamiseks, vaid ka uute inimestega kohtumiseks ning Eesti kultuuri ja traditsioonide tundma õppimiseks. „Saabumise esimesel päeval tähistasime kadripäeva, kus me kõik riietusime valgesse ja külastasime kohalikke perekondi ning tantsisime ja laulsime neile kommide saamiseks laule. Aitasime ette valmistada iga-aastast MAFF-i ja lõime kõigi filmidega andmebaasi. Lisaks veetsime pärastlõunad noortemajas, kus me koos jõuluehteid meisterdasime või koos lastega mängisime ja küpsetasime. Vaatasime ka loodusfilmi, mis kohalikud õpilased tegid. Nädalavahetustel oli meil vaba aeg uurida teisi Eesti paiku, nagu Tallinn ja Saaremaa. Mul on hea meel, et tulin siia, oskan seda ainult soovitada ja tulen kindlasti kunagi tagasi!“
“ESC vabatahtlik teenistus oli tohutult inspireeriv ning tore kogemus, sest tutvusime noortega Gruusiast, Saksamaalt ja Ukrainast, nende kultuuride ning ka eludega. Tegime koos tööd ja veetsime aega ka lõbutsedes – eks õige seltskonnaga aeg lendab. Kooli kõrvalt oli projektiprotsessis veidi keeruline osaleda, kuna tööaeg oli samal ajal kui meil tunnid, kuid kogemusest ilma ei jäänud. Projekt pani mõtlema ka edasisele pikemale vabatahtlikule teenistusele nt välismaal. Loodan kindlasti selles valdkonnas teadmisi koguda ning sellega edasi tegeleda,“ ütles Lihula Gümnaasiumi abiturient Hanna Malk.
Projekti rahastas SA Archimedes Noorteagentuur Euroopa Solidaarsuskorpus programmi vahenditest.
Galerii: erakogu