Kristina Kukk
Lihula üksikkompanii liige
Sadakond sõjaväemasinat, helikopterid ja laev, üle tuhande sõduri nii Eestist kui Lätist, neile lisaks sadakond naiskodukaitsjat, politseinikku ja evakueeritavat Eestimaa neljas maakonnas – kõik see moodustas kokku esimesel advendil Lihulas tulise lahinguga kulmineerunud Lääne maakaitseringkonna suurõppust Orkaan XIV.
“Meile kõigile on oluline oma pere ja kodu kaitsmine. Sellistel õppustel harjutame lisaks oma kodule ka naabri kodu kaitsmist,” selgitas Kaitseliidu Lääne maakaitseringkonna pealik kolonelleitnant Rasmus Lippur, miks taoliste, mastaapsete õppuste, läbiviimine ülivajalik ning meist igale ühele kasulik on.
Stsenaariumi järgi sekkus pahatahtlik naaberriik Eesti eluollu saates siia rohelisi mehikesi ning kuulutades välja sõja. Lihula oli õppuse sõlmkoht, mida tuli kaitsta iga hinna eest; oluline oli säilitada kontroll sadama ja põhimaanteede üle. Lippuri sõnul saadi sellega hakkama.
Kriisiolukordades on aga lisaks oluliste objektide kaitsmisele tähtis tagada tavakodanike turvalisus. Just seetõttu harjutas käesoleva õppuse raames elanike evakueerimist Politsei- ja Piirivalveamet koostöös Naiskodukaitsega. Kogunemiskohtadesse, mida oli kokku neli, evakueeriti neid, kellega oli vastav kokkulepe eelnevalt olemas, kuid politseinikud käisid ka ukselt-uksele, et vestelda inimestega valmisolekust kriisiks. Kokku külastati ligi 1200 majapidamist. “Valdav enamus neist, kellega politseinikud suhtlesid, olid õppusest teadlikud ja suhtusid asjasse mõistlikult. Saime inimestega vesteldes väga palju kasulikku infot, mis aitab kaasa tegevuste efektiivsemaks muutmisel,” selgitas Pärnu piirkonnagrupi evakuatsioonijuht Tõnu Kivis.
“Laste jaoks oli tegu pigem mänguga, neil oli põnev näha korraga üle 20 politseiniku ja sõita “sõjamehe” autoga,” ütles evakueeritatava rollis olnud kahe lapse ema Aet Morševitski, kelle arvates on taolisi õppusi vaja juba selleks, et kinnistada koostöö toimimist erinevate organisatsioonide vahel. Morševitski sõnul on kriisiolukorras palju abi ka Naiskodukaitse mobiilirakendusest “Ole valmis”.
“Suurõppus tõi palju mõtteid. Algul, et mis nad müristavad ja põristavad, kuid siis tulin nii-öelda maa peale tagasi ja avastasin, et meil on ikka turvaline ja hea rahus elada – kõigil oma kodu, kõht täis, tuba soe, lastel rahulik õues olla,” kirjeldas oma muljeid möödunud suurõppusest Lihula elanik Sirja Kanter, kelle sõnul oli Lihula hingekuu viimasel nädalavahetusel Eesti turvalisim linn. “Tore, et on palju mehi ja naisi, kes kaitsevad meid ja tekitavad turvatunde. Ega neil kerge ei olnud,” ütles ta ning soovis jõudu ka edaspidiseks.
Orkaan on selleks korraks küll vaibunud, kuid ettevalmistused uuteks õppusteks jätkuvad. “Tänan vabatahtlikke, kes vaatamata halvale ilmaennustusele kohale tulid. Tänu neile õnnestus õppus igati. Samuti tänan kohalikke elanikke, kes mõistavad, et me harjutame nende kaitsmist, mitte ei mängi lihtsalt sõda,” ütles kolonelleitnant Rasmus Lippur lõpetuseks.
Fotod: Kristina Kukk