Hiite Maja sihtasutus tunnustas laupäeval, 30. novembril Tartus toimunud tänusündmusel 12 isikut, kes paistsid silma hiiesõbralike tegudega. Tunnustusi jagus ka Lääneranna valla inimestele.
Tunnustatavate ettevõtmiste hulgas oli nelja pühapaiga hoidmine Harju-, Saare-, Tartu- ja Pärnumaal, millest viimane on Kulli küla Kõrtsi talus asuv põline looduslik pühapaik – Nõiakivi. Kõrtsi talu pere on pühapaika hästi hoidnud. Aastatel 2005-2019 viidi loomade karjamaa kivist eemale, rajati rändrahnu ümber kiviaed ja värav ning avati juurdepääs huvilistele. Oma tegevusega on Kõrtsi pere heaks eeskujuks kõigile pühapaikade maaomanikele.
Tunnustuse saajate seas oli ansambel Metsatöll ja Marko Matvere – nende koostöös sündis kontsertvideo “Koduhiite kaitsel”, mis juhtis avalikkuse tähelepanu põliste pühapaikade ja samuti eesti rahva juurte hävitamisele. Nimelt nörritas käesoleva aasta suvel ansamblit järjekordse hiiemetsa (Virumaa Aburi hiis) lagedaks raiumine, millest ajendatuna valmiski teos.
MTÜ Puhkpillimuusika Koda tellis kõnealusele laule Lihula Muusika- ja Kunstikooli õpetajalt ja dirigendilt Mati Põdralt seade pasunakooridele. Ürituse korraldajate sõnul andis Põdra seade loomisega kena panuse looduslike pühapaikadega seotud heliloomingu varasalve ning on heaks eeskujuks kõigile loomeinimestele.
“Kui olla aus, siis ega ma enne teadnudki, et eksisteerib selline tore ühendus, mis korraldab vanade pühapaikade kaitsmist ja tunnustab neid inimesi, kes omal moel samasse teemasse panustavad,” ütles Mati Põdra, “Lugusid olen ju seadnud juba aastaid, ning põhjus on muidugi oma valdkonna arendamine ja rahva silmaringi laiendamine.” Põdra sõnul toob sõna “puhkpillimuusika” endaga tihti kaasa erinevaid eksi- ja eelarvamusi küll selles osas, kes seda esitama kõlbavad kui ka selles osas, mida esitatakse. “Iga teistsugune lugu aitab kaasa taoliste müütide murdmisele,” rääkis Põdra, kelle sõnul on “Metsatöllu” muusika iseenesest selline, mis vähemalt teda kõnetab. “Ma ei kõhelnud hetkekski, kui Puhkpillimuusika Koda seda mulle pasunakooriseadesse teha pakkus. Käesolev tunnustus oli muidugi meeldiv lisaväärtus,” ütles ta lõpetuseks.
Hiiesõbralike tegude tunnustamisega soovib Hiite Maja väärtustada pühapaikade hoidjaid, tutvustada ühiskonnas hiite hoidmise head tava ning aidata kaasa pärandi ja terve elukeskkonna säilimisele.
Fotod: Kiur Kaasik