Eliise Tiidussalu
Lihula Noortemaja noorsootöötaja
Lihula noored korraldasid üle-eestilise noorsootöö nädala raames, mis tänavu kandis juhtlauset “Tervis. Minu heaolu.”, eakaaslastele projekti “Koos Targaks”. Projekti loomise idee tekkis Lihula noortemajas toimetavatel noortel soovist koos eakaaslastega ühiselt oma teadmisi värskendada.
Noored on tihtipeale Lihula noortemajas tõstatanud nii-öelda täiskasvanute teemad, millega on kaasnenud alati punastamine ning kaasa rääkimise häbenemine. Julgemad otsustasid üheskoos kirjutada projektikonkursile “Ideeviit” projekt, et tuua noorte ette koolitaja, kes räägiks ausalt ja siiralt kõigest, mis puudutas seksi, seksuaalsust, hügieeni ning suhteid. Lisaks paluti noorsootöö nädala raames noori inspireerima ja motiveerima särav Sharlotte Parvei, kes on tantsuõpetaja, modell ja näitleja noortesarjas #PIND. Maailmakohviku stiilis inspiratsiooniõhtu välisvabatahtlikega, kes on meile tulnud Gruusiast, Saksamaalt ning Ukrainast, ei jätnud saamuti kedagi külmaks.
Huvi seksuaalsuse ja suhete vastu
Ajaloo algusaastatest on inimese seksuaalsest arengust rääkimist peetud nii ilmaaegseks, ebasündsaks või lausa tabuks. Võib öelda, et ka tänapäeval on teemasid, mille arutelud tekitavad piinlikkust ning jäävad pigem arutlemata, kuid see ei vähenda tegelikku huvi seksuaalsuse, suhete ja seksi vastu.
Noorte nägudest võib pigem välja lugeda kartust, kui teema esile kerkib. Tervise Arengu Instituudi väitel ei pane ausalt ja avameelselt seksuaaltervisest rääkimine lapsi varem seksima, pigem vastupidi – korrektsed teadmised hoopiski aitavad lapsel kasvada ennast austavaks, hoidvaks ja iseendaga sina peal olevaks inimeseks.
Ka noored ise on seisukohal, et neid on vaja seksuaaltervise teemal harida, et ei leviks kallutatud ja eksitavad teadmised; hoopiski on vajalik omandada teadmised meie õigustest ning veendumus ja hoiak, et seksuaalkasvatus on osa inimeseks kasvamisest ning osa igaühest meist sünnist surmani.
Esmaspäeva hommik oli Lihula Gümnaasiumis ärev, sest kuuldavasti tuleli loengut pidama Epp Kärsin. Tema nime küll noored ei teadnud, kuid kooli peal oli levimas jutt, et tuleb seksi ja seksuaalsuse teemadel koolitus. Nii astuski saali särav, energiline ja enesekindel Epp Kärsin. Saalis oli vaikus, sest keegi ei kujutanud ettegi, mis juhtuma hakkab. See, kuidas Epp rääkis ausalt, avameelselt ja siiralt tavaliselt punastama panevatel teemadel oli uskumatu. Meie koolitaja arvates oleks Eestis palju vähem abielu lahutusi, kui meie koolides oleks parem seksuaalharidus. Lisaks õpetas Epp kuidas kontrollida oma keha ja ära tunda vähi sümptomeid.
Tagasiside noortelt on ülimalt positiivne – nad soovitavad sellist koolitust kõikidele eakaaslastele. Ka õpetajad tänasid, et nii vajaliku ja olulise teema kooli viisime.
Noored püüdlevad unistuste poole
Benjamin Elijah Mays on öelnud, et õnnetus pole mitte see, kui sured, ilma et su unistused oleks täide läinud, vaid õnnetus on mitte unistada… Häbiasi pole mitte see, kui sa ei püüdle tähtede poole, vaid see, kui sul pole tähti, mille poole püüelda.
Teiseks tähtsaks teemaks noorte jaoks on kujunenud unistuste poole püüdlemine ning küsimus meie igapäevaelus, kuidas elada just sellist elu, mis aitab meil liikuda suunas, kuhu päriselt soovime liikuda.
Noorte endi tagasisidest tuleb tõdeda, et tänapäeval ei julge paljud enam isegi mitte unistada, pigem on eesmärgid, mis kujunevad elu kulgemise/arenemise järgi, minnes kaasa ühiskondliku vooluga. Meie endi soovid ununevad ning esile kerkib vajadus elada välja kujunenud ühiskondlike mustrite järgi, mis tihtipeale suunavad meid olema nii nagu kõik teised. Üritame sellist mõtteviisi muuta ning panna noored jälle unistama ning unistuste poole püüeldes nende endi maailma kujundama iseenesest lähtuvalt.
On öeldud, et unistuste poole püüdlemine arendab julgust ning julgus annab jõudu saavutada elus paremaid tulemusi. Unistades unustame vahel ka argipäevamured, sest saame keskenduda millelegi positiivsele.
Pühapäeva pärastlõunal külastas Lihula noortemaja imeline Sharlotte Parvei, kes on tantsuõpetaja V.A.T Crew´s, modell, jumestaja ja näitleja noortesarjas #PIND, kus mängib Liinat. Sharlotte inspireeris noori olema julged ja unistama ning oma unistuste poole püüdlema. “Elu ei ole alati lihtne ja vahel pead leidma iseendas inspiratsiooni, et oma unistused täide viia,” ütles ta.
Noorte arvates on pärandkultuuri roll ühiskonnas oluline
Pärandkultuur on oluline osa meie kultuurist, tükike rahvuslikust identiteedist. Kõige selle taustal võib järeldada, et ka noored tunnevad hingelist vajadust, et säilitada oma juuri. Sotsiaalteadlane Aare Kasemetsa on öelnud, et juurteta kultuur on hääbuv kultuur ja keegi peale meie endi ei oska meie rahvuskultuuri väärtustada ega suuda seda alles hoida. Üheskoos noortega tegutsedes oleme jõudnud järeldusele, et pärandkultuuri mõistes on oluline roll ka traditsioonide väärtustamisel. Eelkõige novembrikuu valguses oli meil hea võimalus tuua noored tagasi iga aastaga populaarsemaks muutuva Halloweeni juurest oma koduste mardi- ja kadripäeva traditsioonide juurde. Üheskoos soovisime tutvustada kõigile, kes on unustamas, kui toredad on Eesti, meie endi rahvapärimustega seotud traditsioonid, tavad ja uskumused.
Kadripäeval, 25. novembril, võis ka Lihula noortemaja noori ning noorsootöötajaid kadrisantidena ringi jooksmas näha. Vastukaaluks kohalikele ning Eesti pärandile olid meiega ühte toredat õhtut veetmas ka välismaalastest noored, meie 12-pealine rahvuslik kadripere koosnes nii kohalikest kui Ukrainast, Gruusiast ja Saksamaalt pärit noortest.
Peale mõnetunnist santimist arvasid enamik noored, et lisaks tohutule elamusele, toredale seltskonnale ja elavale muusikale on mööda linna ringi jooksmine ka tohutult tervislik. Erinevatest kultuuriruumidest pärit inimestega kohtudes ning sõprust arendades, said noored kinnitust, et oma kultuuriruum ja traditsioonid on olulised, kuid omavaheline suhtlemine ning suhtlusoskus, ka täiesti erinevat elu noorega, on elu vundament.
Maailmakohvik- inspiratsiooniõhtu välisvabatahtlikega
Teisipäeva sumedas õhtus nautisime noortemajas lugusi välisvabatahtlikelt. Elust ja olust nii Gruusias, Saksamaal kui Ukrainas. Kuhu viivad noorte inimeste elud ja teed, on vahel ikka uskumatu ja muinasjutuline.
Fotod: erakogu