Silvia Lotman
Festivali direktor
Kas soovid rännata ookeanist ümbritsetud ja vihmametsaga kaetud saarele Aafrika rannikul lennule raha kulutamata? Kui jah, siis sea septembris sammud Lihula kultuurimaja poole ja vaata saksa filmimehe Oliver Götzli uut filmi “Bioko kadunud kuningad”. Kinosaalis on võimalik sel aastal rännata peale Aafrika ka Kariibi mere saartele ja Andide mäestikku. Kui nii kaugele ei taha reisida, siis saab ka hingematvalt ilusaid kaadreid Islandilt Jan Hafti uuest filmist või silmata hoopis Saksamaa loodust läbi Uwe Mülleri või Ulf Marquardti kaamerasilma.
Palju häid filme
Sel aastal valisime festivalile filme 1000 filmi seast, mis meile saadeti. Väga oluliselt torkavad tänavu silma inimesi kimbutavad kliimamuutuse ja plastireostuse teemad. Näiteks prantslanna Sandrine Rigaud sukeldub uurima, kas hiigelfirma Coca-Cola lubadustel vähendada plastpudelite loodusesse sattumist on katet, ning saksa uuriv ajakirjanik Carl-A. Fechner lahkab seda, mis kutsub noori tänavatele kliimamuutuste vastu protesteerima ja kuidas nad seda teevad.
Festivali programmi valitud kõige paremini tehtud filmid osalevad, nagu ka varasemalt, võistlusprogrammis, neid filme näitame kultuurimaja kinosaalis ja vaadata saab neid eestikeelsete subtiitritega, lastele mõeldud seansside ajal ka kõrvaklappidesse loetud tõlkega. Klassikalistest loodusfilmidest saab siin vaadata näiteks seda, milliseid sõnumeid saadavad liblikad oma tiivamustritega, või seda, mis juhtus siis, kui Ameerika ühendriikide kõige kuulsamasse rahvusparki – Yellowstone’i – toodi tagasi vahepeal välja surnud hundid ja karud. Need, kellele on varasemalt meeldinud Euroopa linnaloodusest rääkivad filmid, ei pea ka tänavu pettuma – “Metsik Amsterdam” näitab läbi väga vahva kassi jalutuskäiku paljudele tuttavas linnas hoopis uue nurga alt. Ohustatud liikidest tutvustame imetlusväärset filmi Indoneesia orangutanidest ning kodukoera nägu dingodest Austraalias.
Inimene ja loodus
Väga hea film neile, kes mõtlevad, kuidas oma igapäevatarbimisega keskkonda säästa, on Islandi film “UseLess”. Film jälgib noort pereema nii toidu kui riiete igapäevaostude juures ning annab ekspertide abil ülevaate ja soovitusi keskkonnamõju vähendamiseks. Kogu perega looduses aja veetmiseks saab inspiratsiooni aga tuntud Soome filmimehe Petteri Saario uuest teosest “Järveneitsi”, kus kaks noort inimest matkavad ja seiklevad Saimaa järve ümber.
Mõni aasta tagasi käis Matsalu lahe ääres naine, kes väikese aeroplaaniga lendas kaasa koos väikeluikedega. Tema nimi on Sacha Dench ja tema reisist koos luikedega on valmis saanud film, kus ka Eestis toimunud seiklused näha. Sachat ja temast jutustavat filmi ootame sel aastal festivalile ja sel puhul on kogu festival sel aastal rändlindude nägu.
Rändlindudest räägib ka Lihula mõisas 21. septembril toimuv väike seminar, kus näha Austraalia kunstniku Anna Glynni videokunst ning Matsalu rahvuspargi keskuses asuvast lindude rännet uurivast rõngastuskeskusest räägib Olavi Vainu.
Ka festivali plakatid on sel aastal lindude rändele pühendatud. Matsalu rahvuspargis suvesid veetvad kunstnik Marju Tammik ja tema vend Margus Tammik valasid oma loomingu MAFFi reklaamidele väikeluige, sookure ja valgepõsk-laglena.
Matsalu Loodusfilmide Festivali programmiga on võimalik tutvuda SIIN