Anneli Pikkmets
Lääneranna noortekeskuse juhataja
Juba kolmandat aastat järjest toimub Lääneranna vallas suvemalev. Nii nagu varasemalt, sai ka tänavu 50 noort, kellest 30 meie vallast ning 20 mujalt Eestist, osaleda kahes malevavahetuses. Seekordseks malevasuve teemaks oli “Nutikalt tööle”, mille raames ühendasime omavahel töökogemuse, nutikalt töötamise ja innovaatilise mõtlemise.
Esimene maleva vahetus
Esimene maleva vahetus toimus 12.-21. juunil. Tegu oli päevase malevarühmaga, kus toimetas 20 noort vanuses 13-15. aastat. Töid tehti nii Lääneranna vallavalitsuse kui ka Packact OÜ ja Ranoll OÜ heaks.
Võidupühaks korrastati park, umbrohust said puhtaks kooli staadioni jooksurajad, prügivabaks välijõusaali ümbrus ning ilusama ilme sai ka Lihula peatänav. Lisaks töötasime ka lasteaias, kus läbi tuli kaevata kõik liivakastid ning kõnniteede ääred umbrohust puhastada. Ranoll OÜ heaks ladusime puid – kui ikka 40 kätt appi tuleb, saab töö ikka kiiresti valmis. Packact OÜ-s oli meil kleepimistöö: kahe päevaga sai sildid külge üle 20 000 koti, kuhu sisse pakendati hiljem Baltic Agro AS sügisene aiaväetis, mis lõpuks jõudis ka poelettidele.
Inspireerivad ja kaasahaaravad ühistegevused
Tööpäevade lõpus toimusid ka ühistegevused – need olid osa maleva programmist. Ühistegevuste raames külastasime näiteks Lihula Päästekomandot. Lääne Päästekeskus koostas meile vahva programmi, mille raames saime kustutada tuld, teada mida teha ja kuidas käituda, kui oled leidnud lõhkekeha ning kuidas käituda kriisiolukorras.
Meid külastas ka Eesti Töötukassa, kes tegi noortele koolituse teemal tööväärtused ja meeskonnatöö. Lisaks rääkis noortele enda tarkadest ja nutikadest valikutest kohalik Lääneranna neiu Carina Jurs.
Üks meeldejäävamaid ühistegevusi oli Seikluspartneri mobiilse aerutamiskeskuse külastus Suitsu jõel. 17. juunil, kui olime heakorra tööd Lihulas lõpetanud, sõitsime ratastega Kirikukülla, kus meid ootas ees juba ettevõte Seikluspartner OÜ juhataja Kaspar Kõiva, kes rääkis meile enda elus tehtud tarkadest ja nutikadest valikutest ning sellest, kuidas ta lõi selle ettevõte. Kaspari jutt oli väga huvitav ja inspireeriv, kuid noorte jaoks palju lõbusam oli muidugi kanuuga sõitmine ja SUP-lauaga aerutamine. Ilm oli võrratult suvine ning väike karastus kulus marjaks ära.
Maleva noored osalesid ka üritusel “Lihula aastal 2025?”, mille eesmärk oli leida lahendamist vajavaid probleeme, säilitatavaid väärtusi ja perspektiivseid tegevusruume, et leida parim maastikuarhitektuuriline terviklahendus Lihula linna keskusala väliruumile. Noored rääkisid kaasa ning tõid välja, et nad tunnevad puudust rulapargist. Samuti kurdeti, et noortemaja praegune asukoht ei ole just kõige parem.
Ühel päeval peale tööd põrutasime bussiga Pärnu, et külastada uudset ja innovaatilist ettevõtet Forwardspace. Marten Palu, üks Forwardspace kaasasutajatest, rääkis noortele malevlastele enda elus tehtud valikutest ja kuidas olla nutikas tänapäeval kiiresti arenevas maailmas. Ta pani noored mõtlema, kuidas muuta endale meeldivad asjad endale kasulikuks ning jääda selle juures õnnelikuks.
Ristimine
Peale töö ja ühistegevuste toimub malevas veel nii mõndagi, näiteks ristimine. Ühel reedesel päeval said maleva rebastest maleva hundid, kuid selleks tuli neil omajagu ka vaeva näha. Kinniseotud silmadega on üsna raske läbida takistusrada, mida tegelikult pole olemas, üsna võimatu on püüda suuga kinni sügavas sinises laguunis üks väga ümmargune kala (loe: veega täidetud kausis olev õun), ka tantsusammude ja viisijuppide ülesvõtmine on neile, kel karu kõrva peale astus, tõeline katsumus. Kõige tähtsam oli aga seejuures malevavande andmine.
Selline oli Lääneranna päevane malev: 8 usinat tööpäeva, kaks puhkepäeva, kasulikud, mõtlemapanevad ja lõbusad ühistegevused ning palk tehtud töö eest.
Maleva teine vahetus
Maleva teine vahetus toimus 9.-28. juulil. Tegu oli ööbimisega malevaga, kus Lääneranna vald võõrustas kokku 30 noort, kellest kümme olid kohalikud, kümme Eestimaa pealinnast ning kümme hiljuti Euroopa 2024 aasta kultuuripealinnaks kuulutatud Tartust. 60 paari töökaid käsi vanuses 15.-19. aastat. Malevlased kolisid kolmeks nädalaks uude koju – Lõpe klubisse. Kõigil noortel olid kaasa jalgrattad, sest lähemad marsruudid läbiti pedaale vändates.
Põnevad tööpäevad
Tööülesanded olid mitmekesised ning kõigile jõukohased: erinevad heakorratööd Lääneranna vallas, siltide kleepimine Pacact OÜ ja puude ladumine Mätiku Mets OÜ heaks.
Eestimaa suvi pole alati päikseline ning kohe esimesel tööpäeval kallas vihma. Sel puhul saime teha kleepimistöid soojades ja kuivades ruumides. Edasised tööpäevad möödusid aga õues värskes õhus. Kahel päeval käisid malevlased värskendamas õueatraktsioone Lihula Lasteaias, värskema ilme sai vallale kuuluv tööriistade hoiukuur. Ka Lõpel ei pääsenud malevlaste kirjute pintslite eest lasteaed ega kool, uue kuue sai ka Lõpe bussijaam, katlamaja uksed ning korvpalliväljaku postid.
Malevlaste vägevat abi läks kõvasti vaja Mihkli laadal. Lausa kolmel päeval väntasid noored Lõpelt Mihklisse, et asuda tööpostile. Esimesel päeval tehti ettevalmistusi: mõõdeti ja märgiti kauplemisplatse ning parklat. Samal ajal kui osa malevlasi aitasid Mihkli laada ettevalmistustega, tegid teised tööd Mihkli kalmistul: värviti kalmistu kuur ja kaev, pügati hekki ning sorteeriti bioloogiliselt mittelagunev prügi lagunevast.
Mihkli laada toimumise päeval oli kõigil malevlastel käed-jalad tööd täis: käis kibekiire autode juhatamine parklasse ning käed muudkui viipasid vaba parkimiskoha juurde. Samuti aidati pileteid müüa ning jälgiti hoolega, et prügi jõuaks prügikasti. Ilm oli tol päeval troopiliselt kuum, jalga ja selga sai päevitatud kenad püksid ja pluus. Kuuma ja pingelise tööpäeva lõpetuseks keerutasid noored keskööni jalga simmanil, siis viis buss tublid tantsulõvid Lõpele magama, sest juba hommikul oli vaja taas tööle asuda. Pühapäeva hommikul hüppasid natuke väsinud malevlased rataste selga ja väntasid taas Mihklisse, et plats prügist ja taarast puhtaks teha. Töö oli kiire ja korralik ning peale seda ootas malevlasi magus lõunauni ning kaks puhkepäeva.
Veel tegid maleva noored tööd Lõpel asuvas Lodja pargis, mis oli kunagi populaarne jaanitulede ja külapidude peopaik, kus aga oli võsa kõvasti võimust võtnud. Malevlased lasid hekikääridel välkuda ja vedasid eelnevalt maha võetud võsa lõkkesse. Kaks päeva toimetasid noored Lodja pargis ning pilt sai palju puhtamaks, kuid palju jäi veel teha ehk niiöelda seemneks tulevaseks aastaks.
Kuid mis õige malev see on, kui sa pole reha käes hoidnud? Ühel päeval jagasime maleva grupi pooleks. Üks grupp läks heinarehadega Hanila puisniidule ning teine raudrehadega Lihula kooli staadionile. Hanila puisniidul sai riisutud ja hunnikuse kokku veetud kõik hein. Lihula kooli staadioni ääres oli umbrohi taas oma võimust näidanud, kuid päeva lõpuks oli ka sellega ühelpool.
Malevlaste töökat rammu sai tunda ka Oidrema küla. Ühel päeval vajas malevlasi appi Mätiku Talu, kus ladusime ära ligikaudu 100 ruumi puid.
Vahvad ühistegevused
Lisaks tööle oli ka teises maleva vahetuses planeeritud ühistegevused. Kuivõrd ka selle maleva teemaks oli “Nutikalt tööle”, siis kattusid ka enamus ühistegevusi: Lääne Päästekeskuse külaskäik Lõpel, karjäärikoolitus Töötukassa poolt, vahva päev Seikluspartneriga Kasari jõel ning inspireeriv Forwardspace külastus. Lisaks kohtusid malevlased äärmiselt särava ja positiivsusest pakatava Errit Kuldkepiga, kes viis läbi motivatsiooni koolituse.
Vahvad ja toredad olid ka noorte endi poolt korraldatud ühistegevused: õhtused võrkpalli ja lauatennise mängud, playback show ja etluskavad. Ühiselt lauldi ja tantsiti, valmistati pannkooke ja palju muudki. Selle kolme nädalaga said noored väga ühtseks grupiks – see oli tõeline ühismalev, kus nii mõnigi leidis endale sõbra terveks eluks. Ja nagu noored ise ütlevad, ei tule nad malevasse raha, vaid seltskonna pärast.
Selline oli Lääneranna ühismalev: 13 tööpäeva, neli puhkepäeva, maalähedased töökogemused, uued sõbrad, vahvad ühistegevused ning arvestatav palk tehtud töö eest.
Maleva suve lõpetas Eesti Õpilasmalevate vabariiklik kokkutulek 13.-14. august Ruunaveres, kus osales ka osa meie noori.
Lääneranna ühismalevast sündis ka vahva hüüdlause: “Kes ei teadnud seda varem, Lääneranna kõige parem!”
[rl_gallery id=”36674″]
Galerii: Kristyn Pihelgas
Oleme siiralt tänulikud meie partneritele, kelleta meie maleva programm ei oleks saanud olema nii mitmekesine: Lääne Päästekeskus ja Lihula Päästekomando, Seikluspartner, Fowardspace koostöötamiskeskus, Eesti Töötukassa, Errit Kuldkepp, Mätiku Mets OÜ. Suured tänud Sakste Majale, kes hoidis meie töökatel noortel kõhud kuninglikult täis. Aitäh Sereeter OÜ-le esmaabi kohvrikese eest – kulus marjaks ära.
Aitäh vinged rühmajuhid Kristel Rohumägi, Küllike Vask, Arlette Arendi ja Tanel Ottis! Suur suur aitäh Eliise Lepp, kes meile malevas nõu ja jõuga abis oli.
Aitäh Eesti Noorsootöö keskus meid toetamas.
Malevasuve viiakse ellu Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatud koondprojekti “Noortemalevad” ning haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.