Saima Soobard
Lääneranna valla lastekaitsespetsialist
Meie riigis on laste abi ja kaitse reguleeritud lastekaitseseadusega (jõustunud 01.01.2016), mis sätestab muu hulgas ka lapse kohtlemise põhimõtted ning nii juriidiliste kui ka füüsiliste isikute kohustused ja ülesanded laste õiguste ja heaolu tagamisel. Üheks olulisemaks seadusepunktiks on teatamiskohustus, mis ütleb, et kõikidel, kellel on teavet abivajavast või hädaohus olevast lapsest, on kohustus sellest viivitamata teada anda. Lastega peredes on probleemide korral kõige suuremateks kannatajateks lapsed.
Laste aitamise ja kaitsmise seisukohast on tähtis see, kuidas märkajad olukorda mõistavad, enda jaoks tõlgendavad ning kas ja kuidas olukorrale reageerivad. Rohkem teavet võimalikust abi- ja kaitsevajadusest on loomulikult lastega iga päev töötavatel spetsialistidel (õpetaja, huviringi juht, treener, arst, noorsoopolitseinik jne), kellel on sellevõrra ulatuslikum oskus märgata laste abivajadust ja vastutus selle eest, et info abivajajast jõuaks abi korraldajani. Lisaks lastega töötavatele spetsialistidele saavad abivajavaid lapsi ja nende peresid aidata ka kõik teised, olgu nad juhuslikud möödujad, naabrid, sugulased, mängukaaslaste vanemad.
Kuidas ja kellele teatada?
Hädaohus olevast lapsest teata viivitamata hädaabinumbril 112.
Abivajavast lapsest teata viivitamata:
- Lääneranna valla lastekaitse spetsialistile – Saima Soobard, +372 5663 5205, e-post: saima.soobard@laaneranna.ee;
- Lasteabitelefonil 116 111.
Lasteabi telefon on tasuta teenus, et teatada abivajavast lapsest või küsida nõu lastega seotud teemadel. Helistamine on kõigile tasuta ja soovi korral võib jääda ka anonüümseks. Lasteabitelefon töötab ööpäevaringselt.
Abivajav laps on laps, kelle heaolu on ohustatud või kelle puhul on tekkinud kahtlus tema väärkohtlemise, hooletusse jätmise või muu lapse õigusi rikkuva olukorra suhtes, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste isikute heaolu.
Hädaohus on laps, kes on oma elu või tervist ohustavas olukorras, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste isikute elu või tervist. Hädaoht lapse elule ja tervisele võib tuleneda nii välisest keskkonnast, teiste tegevusest kui ka lapse enda käitumisest. Hädaohus olev laps võib olla näiteks: üksi elav laps; vägivalla ohver; tõsiselt haige laps; enesetappu üritanud laps; tugevas alatoitumuses olev laps; süüteo toime pannud laps.
Loe abivajavast lapsest ka sotsiaalministeeriumi kodulehelt.