Rein Kruusmaa
Lääneranna valla arendus- ja hankespetsialist
Lääneranna Vallavolikogu kinnitas möödunud aasta septembris ühinenud valla ühtse arengukava aastateks 2018–2028. Arengukava oluliseks aluseks olid ühinenud omavalitsuste senised olulisemad prioriteedid mis arvestavad ühinemisega kaasnenud uusi vajadusi ning väljakutseid. Arengukavas planeeritakse ennekõike suuremahulisemaid ehitustöid. Suur osa arendusprojektidest on alguse saanud juba enne haldusreformi, kuid arvestada tuleb ettevalmistavate tööde suurt ajakulu ennekõike nn europrojektide puhul. Arendusprojektide “krooniliseks haiguseks” on saanud nende maksumuse kujunemine planeeritus kallimaks. Selle põhjuseks on ennekõike arenduste pikk ajaline viide. Tänaseks on üks osa planeeritud projektidest jõudnud lõppfaasi ehk algavad ehitustööd.
Ettevõtluskeskkonnad
Ettevõtluskeskkonna parendamise projektidest on käsil kahe perspektiivse ettevõtlusala arendamine: Lihula Piirimäe tootmis- ja ettevõtlusala ning Virtsu ettevõtlusala ehitustööde ettevalmistamine. Piirimäe tootmisala ehituse töövõtuleping AS-ga YIT Eesti summas 1,3 mlj eurot on sõlmimisel ja tööde ajakava kohaselt peaks Piiri tänava, Valuste tee ja Pärnu mnt piirkonnas teede, tänavavalgustuse ning ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni rajamise tööd algama käesoleva kuu lõpul ning valmima tuleva aasta jaanipäevaks. Projekti tulemusel paraneb oluliselt piirkonna olemasolevate ettevõtete ettevõtluskeskkond ja Piiri tn äärne arendusala saab võimaluse tehnovõrkudega liituda. Projekti on toetatud Euroopa Liidu struktuurifondi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise investeeringute meetme vahenditest.
Virtsu ettevõtlusala arendamine toimub ennekõike AS K-Met arenguvajaduste toetamiseks, samuti võimaluste loomiseks uutele ettevõtetele. Käimas on ala teede ja tehnovõrkude projekteerimis-ehitushanke ettevalmistamine ja objekt valmib tõenäoliselt tuleva aasta suvel. Töid rahastatakse valla eelarvest.
Tänavu valmib veel Virtsu kalasadam, mille IV etapi ehitustööde käigus puhastatakse sadama faarvaater ning ehitatakse välja kirdebasseini kai ja slip. Töid finantseeritakse kalanduspiirkonna kohaliku arengu strateegia rakendamise vahenditest. Lepingu maksumus on 186 000 eurot ja neid teeb OÜ Elteks Grupp.
Tervishoiuvaldkond
Tervishoiuvaldkonna projektidest on vaieldamatult kaalukaim esmatasandi tervisekeskuse rajamine Lihulasse. Projekti kulg on oluliselt viibinud muinsuskaitse- ja päästeameti ning rahastaja esitatud nõuete, samuti eelarveküsimuste tõttu. Mõneti on kirstunaelaks saanud ajalooline Tallinn mnt 35 mantelkorstnaga hoone, mida oleme soovinud tervisekeskuse kompleksis säilitada, kuid mille restaureerimise tingimused muudavad oluliselt kallimaks ka rajatava uue hoone osa. Tänaseks on põhiprojekt valminud ja saadetud ekspertiisi. Ehitushange kuulutatakse välja sügisel ning ehitustööde teostamise aeg on üks aasta. Loodame, et kaotatud aeg ja seninähtud vaev saab väärika ja vajaliku hoonena tasutud.
Väiksema mahulisemalt korraldame ümber perearstikeskuste töö Varblas ja Koongas. Mõlemal juhul kolime arstide vastuvõturuumid ümber endiste vallamajade ruumidesse ja mõlemal juhul on vaja olemasolevad ruumid vabastada sihtasutuse Lääneranna Hoolekanne tegevuste arendamiseks. Varbla ruumides saab remont tehtud tänavu sügisel, Koongas jõuame taas kord muinsuskaitse piirangute ning suurema tööde mahu tõttu ehitustöödega alustada aasta lõpul. Koonga endine lasteaia hoone kuulub lammutamisele ja selle asemele rajatakse 30-kohaline üldhooldekodu. Projekti toetab Euroopa Liit hooldekodudes energiatõhususe ja taastuvenergia kasutuse edendamise meetmetest.
Lihula Gümnaasiumi spordihoone
Elukeskkonna arendustest on tõenäoliselt oodatuim projekt Lihula Gümnaasiumi spordihoone ehitus. Tänu riigieelarvest saadud eraldisele saime projektiga tegelda forsseeritult ja valminud eelprojekti põhjal läbi viidud hankemenetluse tulemusel on sõlmitud OÜ-ga Pro Ehitus töövõtuleping tähtajaga 31.07.2020, summas 1,43 mlj eurot. Lepingu kohaselt lammutatakse olemasolev spordisaal ja ehitatakse välja pallimängusaali osa, tehnosüsteemid osaliselt ja vajalikud välisvõrgud. Maadlussaal, olmeblokk ja parkimisala jäävad ootama täiendavaid rahastusvõimalusi.
Kõnni- ja kergliiklusteed
Kõnni- ja kergliiklusteede osas on leping sõlmitud Lihula Pärnu mnt 400 m kergliiklustee Tallinna mnt ja Kalmu tänava vahelise lõigu väljaehitamiseks. Sealhulgas rekonstrueeritakse Tallinna mnt ristmik nn Petimaja juures. Tööd teeb OÜ Lääne Teed ja tööde maksumus on 161 000 eurot.
Kokku investeerib vald tänavu suurematesse kruus- ja mustkattega teede ehitustesse üle 560 000 euro.
Muud projektid
Tänavavalgustuse arendamisest on olnud juttu varasemalt, tööd lõpetatakse eeloleval sügisel.
Lisaks suurtele arendusprojektidele toimub igapäevane töö väiksemate investeeringute korraldamisel. Prioriteetne on Lihula mõisakompleksi arendamine, tänavu korrastame muinsuskaitseameti toetusel mõisa peahoone esikülje karniisipealse katuseserva ja ühe korstna. Tuleval aastal on kavas jätkata tagakülje ja ülejäänud korstendega. Jätkub ekspositsiooni arendamine ja remont siseruumides.
Päise pilt: Lihula Pärnu mnt 400 m kergliiklustee eskiis. Autor: Kristina Kukk