Silvia Lotman
Eestimaa Looduse Fondi projektijuht
Sel aastal kutsusid Eestimaa Looduse Fond ja Tartu ülikool inimesi üles kaardistama üle Eesti nurmenukkude mitmekesisust. Kodanikuteaduse aktsioonist võttis osa tuhandeid inimesi, kes kokku vaatlesid üle 200 000 taime. Oli osalejaid, kes kaardistasid kümneid kohti üksi või koos sõpradega, õpilasi ja õpetajaid osales lausa 94 koolist. Esimesed hinnangud vaatluste tulemustele on üllatavad ning pakuvad teadlastele palju mõtlemisainet.
Eile, 20. juunil toimus silmapaistva liigirikkusega paigas Laelatu puisniidul „Eesti otsib nurmenukke“ algatuses osalenud usinate vaatlejate tänamine, tulemuste tutvustus ja loodusretk õiterohkele puisniidule. Ja kuigi tänuüritusel sai osaleda vaid väike osa kõigist panustajatest, soovivad korraldajad teha kummarduse kõigile kaasa löönud ja kaasa mõelnud inimestele.
Laelatu puisniidule lilleilu nautima tulla soovitan siitkandi rahvale aga praegusel ajal ka niisama: õhus on tunda mee lõhna ja kõik kumiseb mesilaste suminast, sest käimas on suve kaunim õitsemisaeg. Praegu näeb nii haruldasi orhideesid kui ka täitsa tavalisi, kuid putukatele olulisi õitsejaid. Varsti on aga käes heinaaeg ja puisniidul algab loomuliku elutsükli osana heinategu. Praegused õitsejad korjatakse siis kokku, kuid silmailu ja põnevat avastamist pakub puisniit külastajale muidugi kogu suve.
Laelatu puisniit on Lääneranna valla üks looduspärlitest. See võeti kaitse alla 1957. aaastal ja 2004. aastast on see ka üle-euroopaluse Natura 2000 võrgustiku osana kaitse all. Laelatule rajas Tartu Ülikooli bioloogiajaama Kaljo Pork ja taimeteadlaste üheks olulisimaks punktiks Eestis on see tänini.
Fotod: Silvia Lotman