Maris Moorits
Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht
Möödunud aastal leegitses enne jaanipäeva Harjumaal viimase kümne aasta kõige suurem metsatulekahju. Vikipalu kandis põles lausa 200 hektarit metsa, mis paneb Päästeametit meelde tuletama peatselt saabuva jaanipäeva valguses kõiki lõketega seonduvaid ohutusnõudeid.
Kui jaanipäeva üritus on avalikkusele suunatud, tuleb aegsasti esitada kohalikule omavalitsusele avaliku ürituse korraldamise taotlus. See on leitav kohaliku omavalitsuse veebilehelt. Enne taotluse esitamist on vajalik kooskõlastada avaliku lõkke tegemise koht ja tule leviku piiramiseks vajalike tulekustutusvahendite kogus Päästeametiga. Selleks vajalik blankett on leitav Päästeameti kodulehelt. Kui kooskõlastus Päästeametilt on saadud, esitatakse need juba koos avaliku ürituse taotlusega loa saamiseks omavalitsusele.
Tule levikut saab piirata ettevalmistatud lõkkekohaga
Kuigi avalikud külajaanituled tehakse peaasjalikult traditsiooniliselt väljakujunenud kohtadesse, vajavad ka need kohad siiski kriitilise pilguga üle vaatamist. Lõkkekoha vahetu ümbrus peab olema vähemalt 0,5 meetri ulatuses puhastatud kuivanud taimestikust, okstest ning muust põlevmaterjalist, vältimaks selle süttimist. Oluline on piirata lõkkekoht kivide või pinnasevalliga. Kui lõke tehakse püramiidikujuline, siis peab arvestama selle põledes ümber kukkumise võimalusega. Nii on vajalik jälgida, et ka inimestel lõkke ümber turvaline oleks ning keegi põlevmaterjali kukkumisel ohtu ei satuks.
Suure tuulega lõkke tegemine võib käest minna
Igasuguse lõkke tegemisel on oluline jälgida tuule suunda ja kiirust, et sädemed ei langeks hoonele, metsale, kuivanud taimestikule või turbapinnasele. Kui tuule kiirus on üle 5,4 m/s ei tohi enam lõket teha. See on oht juba ümbritsevale ning võib lõppeda suure kahjuga. Väike, alla 1 meetrise läbimõõduga lõke peab paiknema vähemalt 8 meetri kaugusel mis tahes hoonest või põlevmaterjali hoiukohast ja vähemalt 10 meetri kaugusel metsast. Üle 1 meetrise läbimõõduga lõke peab paiknema vähemalt 15 meetri kaugusel hoonetest ning 20 meetri kaugusel metsast.
Vaata enne lõkke läitmist kindlasti ka Riigi Ilmateenistuse tuleohukaarti ja kui jaanilõkke tegemise kohas on äärmiselt suur tuleoht, siis tee väiksem, alla 1 m diameetriga lõke. Jaaniõhtul ei ole tähtis lõkke suurus, vaid tegemist on vana tavaga süüdata lõkked ja nautida mõnusat seltskonda.
Viimane kustutab tule
Kui teed jaanilõket tuttavate seltskonnas, siis vali seltskonnast kaine lõkkevalvur, kes hoiab nii seltskonnal kui ka lõkkel silma peal ning viimane pidutseja või grillija peab kandma hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud. Lõkkejääkide summutamiseks sobib näiteks pangetäis vett või liiva, mis alati lõkke ääres valmis peavad olema. Päästeamet soovitab tuld tehes teada oma asukohta ja hoida käepärast laetud mobiiltelefoni, et saaks vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda. Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib pöörduda päästeala infotelefoni 1524 poole.
Päise pilt: Pixabay.com