Hiljuti selgusid XXVII laulu- ja XX tantsupeol “Minu arm” esinevad kollektiivid. Lääneranna vallast on kutse esineda saanud kokku neli kollektiivi: kaks koori, üks puhkpilliorkester ning üks rahvatantsurühm.
XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm“ toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil neljapäevast pühapäevani, 4.-7. juulil. Neljapäeval ja reedel annavad rahvatantsijad Kalevi staadionil kokku kolm etendust ning toimuvad rahvamuusikute kontserdid. Laupäev on rongkäigu päralt, millele järgneb laulupeo 1. kontsert. Pühapäeval toimub laulupeo 2. kontsert.
XXVII laulu- ja XX tantsupeol “Minu arm” tähistame kaht suurt juubelit – 2019. aastal möödub laulupeo sünnist 150 aastat ning 85-aastane tantsupidu toimub kahekümnendat korda.
Laulupidu
Kutse esinema XXVII laulupeole on saanud kokku 1020 kollektiivi, kuhu kuulub rohkem kui 35 000 koorilauljat ja pillimängijat. Sellega saab suvisest juubelipeost kõigi aegade suurima osalejaskonnaga laulupidu selle traditsiooni 150 aastases ajaloos.
Lääneranna vallast on saanud kutse esineda laulupeol järgmised kollektiivid:
- Lihula naiskoor Leelo
- Lihula Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkester
- Lihula Gümnaasiumi tütarlastekoor REEDE
Tantsupidu
Kutse tantsupeol esinema on saanud 713 kollektiivi, kuhu kuulub 10 540 tantsijat ja võimlejat. Tantsupeo tegelaskond on sel korral suurem, kui kunagi varem, kuna lisandunud on täiesti uus rühmaliik – pererühmad.
Lääneranna vallast on saanud kutse esineda tantsupeol üksnes Lihula Gümnaasiumi 7. klassi tantsurühm.
Rahvamuusikapidu
XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ raames toimuval aegade suurimal rahvamuusikapeol esineb 74 kollektiivi 800 pillimängijaga. Võrreldes varasemate pidudega on seda kolmandiku võrra rohkem, mis näitab rahvamuusikapeo kasvavat populaarsust.
Lääneranna vallast rahvamuusikapeole seekord kahjuks ükski kollektiiv ei pääsenud.
Lääneranna valla esindajaid, kes pääsesid laulu- ja tantsupeole, on aga veel. Näiteks laulavad meie lapsed Lääne-Nigula valla Lõuna-Läänemaa mudilaskooris ja Pärnu linna noorteühing Eesti 4H lastekooris. Kogu Lihula Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkester ning seitse keelpillimängijat eesotsas õpetaja Gunnar Grencšteiniga moodustavad olulise osa C. Kreegi nim. Haapsalu Muusikakooli Kammerorkestri juurde moodustatud sümfooniaorkestrist.
Tule tulemine
XXVII laulu- ja XX tantsupeo tule tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. Tule tulemise traditsioon saab tänavu 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline Tule tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.
XXVII laulu- ja XX tantsupeo tule teekond saab alguse 1. juunil Tartust ning tuli jõuab pärast 4200 kilomeetrist teekonda 4. juuli õhtuks Kalevi staadionile. Kokku 33 päeva kestval üle-eestilisel teekonnal peatub tuli Pärnu maakonnas koguni kolm päeva.
Lääneranna valda jõuab tuli Raplamaalt Vigala pargist Lihula kõlakotta 9. juunil kell 10.50 ning juba 10 minutit hiljem algab samas kohas järjekorras teine „Oma pidu”, kuhu on oodatud kõik Lääneranna valla tantsijad, lauljad ja pillimehed. Pidu lavastab siitkandist pärit ning Tallinna Ülikoolis tantsukunsti ja koreograafiat õppinud Mari-Liis Pruul, kes oli Kõmsil tegutseva KÕT! Teatri lavastaja ning on teinud aastaid koostööd Gustav Adolfi Gümnaasiumiga ning muuhulgas lavastanud koos Jaak Juskega „Eesti Vabariik 150” filmimuusikalavastuse.
Laulupeo tuli liigub 9. juunil edasi Koonga mõisa juurde, kus kell 12.25 tervitavad seda Koonga kooli õpilased, ning siis juba Pärnu-Jaagupisse. Meie „Oma pidu” kestab aga nii kaua, kuni on osalejaid ja huvilisi.
Tuleteekonnal liiguvad tulega kaasa ka tehniline meeskond ja ERR. Tuleteekonda saad jälgida laulupeo koduleheküljel.
Ootame rohket osavõttu ning pealtvaatajaid! Tule ise ja võta sõber kaasa. Pane selga ka rahvariided!
Päise pilt: Olev Mihkelmaa