Maikuu esimesest reedest on Lihula raamatukogus avatud nukunäitus, kus huvilised saavad vaadata kaunites riietes Barbiesid, aga ka teise ringi poodidest „päästetud” ja korda tehtud nukke. Näituse krooniks on aga kaks mõisaaegset nukku, mis pärinevad Matsalus elava parunessi Renate von der Pahleni erakogust.
Eili, Elje ja Elmi on kolm õde, kes kõik armastavad õmblemist ja nukke. Võib öelda, et naiste ühine hobi pärineb nende emalt, kes oli meeste ülerõivaste rätsep. Oma esimese nukukleidi õmbles Eili Laos nelja-aastaselt. „Tänapäeva lapsed, tüdrukud, ei oska enam nukkudega mängida, millest on väga kahju,” ütleb Eili, kelle sõnul saab nuku abil imiteerida neid tegevusi, mida vanemadki teevad. Rollimängude mängimine õpetab lapsi teistega arvestama ja lahkhelisid pigem sõnadega lahendama, nukuriiete õmblemine arendab aga peenmotoorikat ja loovust.
Naiste kirg nukkude vastu on aga nii suur, et nii mõnigi mänguasi, mis teise ringi poes nukrutseb, viiakse koju, pestakse hoolikalt puhtaks ning riietatakse taas ilusatesse käsitööna valminud rõivastesse. „Kord käisin kasutatud asjade kaupluses niisama ringi vaatamas, kui ühtäkki nägin aegu näinud nukku. Mul oli nii kahju, et sellega ei tahtnud keegi mängida – oli teine ju nii must, räpane, juuksed salkus ja riidedki koledad, et tundsin, et pean ta omale võtma,” rääkis Eili, kes kohemaid nuku ka ostis ja koju tõi. „Pesin ta ilusti ära ja ennäe, mustad juuksed said ühtäkki valgeks ning nuku nägugi oli oluliselt ilmekam kui enne.”
Selle jutu peale tõi Lihula raamatukoguhoidja Ulvi Põhako välja kaks lastetoas olnud nukku, mis olid samuti päevinäinud. „Kas sa tahaksid need vormi ajada?” küsis Ulvi Eililt. „Aga miks mitte? Pärast ütled, et need pole need samad nukud,” naljatles Eili. Nii saidki nukud Eilile kaasa antud ning lepiti ühiselt kokku, et maikuu lõpupoole, kui nukud on korda tehtud, korraldatakse üks töötuba, kus kõik huvilised saavad õppida nukuriiete meisterdamist. Töötuba hõigatakse välja nädal-paar enne toimumist, seega tasub hoolikalt jälgida nii kultuurikava.ee lehte kui ka Lihula raamatukogu sotsiaalmeediakanaleid ja välireklaami.