Laupäeval toimub Lihula Kultuurimajas kontsert, kus külalisdirigendina astub lavale Bert Langeler, Hollandist Eestisse elama asunud ning maailmas tunnustatud puhkpillipedagoog, kes ühtlasi on käesoleva aasta laulu- ja tantsupeo puhkpilliorkestrite liigijuht.
6. aprillil kell 17.00 Lihula Kultuurimaja suures saalis toimuv kontsert „Kümme pilku külaliselt“ on Lihula Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkestri jaoks osa nende tavapärasest õpperutiinist, mille käigus silmapaistvate külalisdirigentide juhendamisel õpitakse kontserdiküpseks nõudlik repertuaar. “Kava kokkupanekul on lähtutud põhimõttest, et käidaks läbi erinevatest ajastutest ja stiilidest, ja nii kuulebki kontserdil niihästi töötlusi koraaliviisidest kui ka Justin Bieberi repertuaari kuuluvat ning muidugi kõike, mis sinna vahele mahub,” selgitab orkestri dirigent Mati Põdra. “Igatahes, meie kontsert tuleb korralikult kahe poolega, vaheajal saab juua tassi kohvi ja toetada noori muusikuid, ning ehk antakse andeks seegi, et kümnest pilgust sai tegelikult üksteist. Või kaksteist, kui kontsert peaks nii meeldima, et lisalugu välja nõutakse.”
Tunnustatud külalisdirigent
Külalisdirigendiga kontsertide andmine on meie orkestrantidele suhteliselt uus, kuid hästi vastu võetud praktika. Möödunud sügisel toimus esimene kontsert, kus dirigendipulti astus Kaitseväe orkestri ülem kolonelleitnant Peeter Saan. “Selle hooaja külalisdirigendi valik toimus orkestrantide aktiivsel osalemisel,” selgitas Mati Põdra ning lisas, et Bert Langeleri ülekaal ülejäänud kolme vähemalt sama teeneka kolleegi ees oli mäekõrgune. “Ilmselt tõi võidu asjaolu, et orkestrandid on saanud eelnevalt palju võimalusi tema käe all praktiseerida ja see tööstiil neile sobib.”
Bert Langeler, kelle motoks on olla puhkpillimuusika maailmas “lõhede” ületajaks, töötab Viljandi muusikakoolis ning on Viljandi Muusikakooli Puhkpilliorkestri dirigent. Ta on tegutsenud ka Virumaal Võsu puhkpillilaagris koolitajana. Dirigeeris Belgia-Eesti ühendorkestrit Rakvere Vallimäe kontserdilaval, kus esitati muude teoste hulgas ka jaapani Sakura seade ja Pjotr Tšaikovski avamäng “1812”.
Bert Langeler, olete külalisena juhatanud paljudes maades, kui aktiivselt kasutavad külalisdirigendi võimalusi Eesti orkestrid?
Mitte just väga palju ning sellest on natuke kahju. Külalisdirigendi kaasamine orkestri töösse aitab kõikidel osapooltel tulla välja oma mugavustsoonist ning õppida midagi uut.
Neli soleerivat muusikut
Lisaks külalisdirigendile astuvad lavale ka soleerivad muusikud, keda sai esialgu plaanitud kolme asemel neli.
Samuel Kastepõld ja Laura Lepik tegid mõlemad Eesti Muusikakoolide Liidu konkursil „Parim noor instrumentalist“ täiesti võrreldavalt silmapaistva tulemuse. Tuuli Pikkmets on sirgunud vabariigi lõikes üheks projektivõimekamaks löökpilliredelite noormängijaks, kellega on võimalik arvestada alati, kui ettevalmistusaeg lühike.
Muusikakoolis viiuliõpetajana leiba teeniv Gunnar Grencštein on aga osa plaanist teha koostööd selliste pillimeestega, keda tavamõtlemises puhkpilliorkestri partneriteks hästi ette ei kujutatagi. “Siinkohas tasub rõhutada sõna „tavamõtlemine“,sest tuleb kahjuks nentida, et kogu vabariigis valitseb puhkpillikontsertidel publikupõud,” ütles Mati Põdra. Küsimusele, mis võiks olla selle põhjuseks, vastas ta, et seda ei anna millegi muuga seletada, kui kivinenud eelarvamustega, kus orkestrimuusikat peetakse igavaks, “Reaalsus on aga hoopis midagi muud.”
Bert Langeler, tooge paar head põhjust, miks peaksid inimesed tulema laupäevasele kontserdile?
Neid põhjusi on palju, aga toon välja põhilised. Esiteks astub lavale ainuke selle piirkonna puhkpilliorkester, kus mängivad koos väga tublid noored – ainuüksi see on juba südantsoojendav. Teiseks on kavas mitmeid erinevaid muusikastiile alates popmuusikast, lõpetades originaalteostega, seega leiab iga kuulaja midagi, mis talle meeldib.
Bert Langeler CV
Haridus
Trompetiõpingud “Koninlijke Harmonie” ‘s-Hertogenboschis (NL), Peer Severijnsi ja samaaegselt linnamuusikakoolis Peter van Helvoorti juures. Selle aja jooksul oli võimalus mängida sümfoonilises puhkpilliorkestris, sümfooniaorkestris, vaskpilliansamblis, big bändis (klaver ja trompet). Pärast muusikakooli, kuueteistkümneaastaselt bakalaureuse- ja magistriõppes trompeti ja puhkpilliorkestri dirigeerimise alal Tilburgi konservatooriumis (NL), lõpetamine 1984 (õpetajad Florent van der Hauwe ja Beatrijs Korevaar,trompet; Jean Pierre Laro ja Anne de Vries , dirigeerimine), lisapillid klaver ja kontrabass.
Aastatel 2010-2011 magistriõppes Tallinna Muusika- ja Teatriakadeemias Jüri Alperteni (Est) ja Peeter Saani (Est) juures. Lisakursused, Hispaanias ja Hollandis Jan Cober (NL) ja Põhja-Texase Ülikoolis (USA) Eugene Migliario Corporoni ja Dennis Fisheri juures. Aastal 2015 diplom, Suzuki trompetikursuse 1. tase Rootsis.
Töö
Mitmete puhkpilliorkestrite dirigent, lektor, vask- ning puupilliõpetaja, rahvusvaheliste ürituste korraldaja, arranžeerija, juhataja, konsultant ja juhendaja rohkem kui 30 aastat Hollandis ja välismaal. Pärast kolimist Eestisse aastal 2008 jätkus tegevus oma uuel kodumaal.
Aastatel 1978-2008 regulaarne töö Hollandi puhkpilliorkestritega:
1978 – 1981 Noorte puhkpilliorkester “Hintham”
1980 – 1982 Noorte puhkpilliorkester “Harmonie Drunen”, Drunen
1982 – 1984 Harmonie orkester “De Burcht”, Leiden
1984 – 2002 Andels Fanfare noorte orkester
1982 – 2008 Kontsert fanfare orkester “Concordia Juliana” Gameren-Nederhemert
1983 – 1987 “Cromvoirtse” kontsert fanfare, Cromvoirt
1985 – 1989 Harmonie “Kunst Adelt”, Helvoirt
1989 – 2004 Kontsert fanfare “Prins Hendrik” Aalst
1987 – 2008 Kontsert fanfare “Nooit Gedacht”, Almkerk
1989 – 1996 Brassband “Harp en Luit” Vuren
1992 – 2004 Harmonie “TOG” Berlicum
2006 – 2008 Harmonie “Generaal Karel van der Heijden”, Zaltbommel
2005 – 2008 Valkenburg’s harmonie, Valkenburg
1992 – 1999 Zuid Nederlands Jeugd Fanfare orkestiprojekt (ZNJFO)
1985 – 2004 Osakonnajuhataja ja puhkpilliõpetaja Zaltbommeli muusikakoolis
1986 – 2003 Osakonnajuhataja ja puhkpilliõpetaja Almkerki muusikakoolis
Praegune töökoht Eestis on Viljandi Muusikakoolis (aastast 2008) ja Võhma puhkpillistuudios (aastast 2014), õpetamine ja dirigeerimine.
Tegutsemine külalisdirigendi ja puhkpilliõpetajana erinevate riikide orkestrite juures, kodu- ja välismaal, Hispaania, Saksamaa, USA, Leedu, Eesti, Läti, Ühendkuningriigid, Ukraina, Argentina, Colombia, Malta, Costa Rica, Israel, Sloveenia , Soome, Rootsi, Šveits, Austria, Aafrika ja Austraalia.
2009 Palanga professionaalse puhkpilliorkestri külalisdirigent
2010 ja 2012 Leedu professionaalse puhkpilliorkestri “Trimitas” külalisdirigent
2015- Kaunase professionaalse puhkpilliorkestri “Azuolynas” (LT) külalisdirigent
2015- külalisdirigent CNU “Honor Band”, Newport News, Virginia, USA
2007-2014 aasta suvefestivalid “Võsu Viis” , Lääne-Virumaal
Alates aastatest 2014-2016 tegutsemine Baltikumi puhkpilliorkestrite akadeemias, kus Eesti, Läti ja Leedu puhkpilliorkestrid osalesid suveüritustel.
GMF Baltic States OÜ direktor
Firma tegevusalad: rahvuslikud ja rahvusvahelised vahetusorganisatsioonid ja muusikaprojektid, muusikakonsultatsioonid, žüriides osalemine, nõustamine, arranžeerimine ja kirjastamine.
Liikmesus ja täitevfunktsioonid
1983 – WASBE liige ja alates 2013-2019 juhatuse liige (World Association for Symphonic Bands and Ensembles),
1989 – IGEB liige (International Society for the Investigation and Promotion of Band Music),
1992 – 2008 LSK eksamineerija (Hollandi riikliku muusikahariduse kvaliteedikontrolli fond).
2007 – CISM esindaja (Confederation Internationales Sociéte Musical)
2006 -2008 Zaltbommeli (NL) linnavolikogu liige, kultuuripoliitika alal
2009 – 2016 Eesti Puhkpillimuusika Ühingu juhatuse liige
2013 – 2017 Eesti Vabariiklik Orkestrijuhtide Puhkpilliorkestri peadirigent
2017 Noorte laulupeo “Mina jään” liigidirigent
2019 Üldlaulupidu liigijuht
Tunnustused
1998: Woudrichemi linna kultuuriauhind (NL)
2004: Zaltbommeli linna aumärk ja aukodaniku medal (NL)
2004: Hollandi Katoliku Muusika Föderatsiooni aumärk FKM
2010: Viljandi aasta õpetaja
2013: Eesti Kultuurkapitali pedagoogiline stipendium
2014: Eesti Kultuuriministeeriumi tänukiri Viljandi puhkpilliorkestrile
2016: Leedu kultuuriministeeriumi tunnustus rahvusvahelise akadeemia “Trakai Fanfare week” dirigendina tegutsemise eest.
2017: Eesti Muusikakoolide Liidu tänukiri ja aastapreemia
Päise pilt: Pixabay.com
1 kommentaar