Uue ja põneva arheoloogia-aasta alustuseks jagas Muinsuskaitseamet oma sotsiaalmeediakontol mõningaid fotosid ja lugusid arheoloogilistest esemetest, mis tänu tublidele ja tähelepanelikele inimestele eelmisel aastal Muinsuskaitseameti ja ekspertideni jõudsid. Leidude seas on ka üks, mis tuli välja Lääneranna vallast.
Pärnumaa ja Läänemaa piirilt leitud 2,5 cm kõrgune loomakujuline pronksist leid on ese, mida võib pidada omamoodi harulduseks. Eset uurinud Tallinna Ülikooli arheoloog Erki Russowi sõnul on tõenäoliselt tegemist keskaegse kannu või kerakujulise kätepesuanuma ehk lavabo tilaga.
Lavabod olid keskaja ja ka varauusaja linnamajapidamises tüüpilised tarbenõud, mis rippusid sageli seinaniššides, puidust seinakappides või toanurgas pesulauakese kohal ning olid kasutusel hügieenitoimingutes. Hoolimata sellest, et lavabod olid hiliskeskajal pigem standardsed massitooted, esineb arheoloogilises materjalis neid pigem harva. Erki toob siinkoha välja lihtsa seletuse – ilmselt sattusid metallnõud purunemisel või mõnel muul põhjusel ümbertöötlusesse, et hinnaline metall raisku ei läheks.
“Ilmselt on leitud ese seotud keskaegse Läänemaa ja Lihulaga,” selgitas Muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert, “Meile teada olevate andmete põhjal on hetkel tegemist üksiku juhuleiuga, praegu rohkem viiteid leiukohast muudele arheoloogilistele leidudele ei ole.”