Annika Urbel,
Lääneranna valla spordi- ja noorsootöö spetsialist
Nopi Üles projekti konkursilt hoo sisse saanud Lääneranna esimene LAN ehk võrgupidu toimus 15. detsembril Lõpe klubis, kus osales kolm 4-liikmelist meeskonda, kokku 12 noort.
Üheskoos ja spontaanselt sündinud idee korraldada LAN-party (ing. k – toim.) ehk võrgupidu, kus mitu arvutit ühendatakse selle toimumise kestel suureks kohtvõrguks (inglise keeles Local Area Network) mitmikmängude mängimiseks, näis esmapilgul tore ettevõtmine, kuid kui projekt sai rahastuse ning ees seisis selle elluviimine, tuli tegelikkusega silmitsi seista.
Kuu ajaga tuli luua kohtvõrk ning seda täiesti ilma eelneva kogemuseta! See aeg oli tormiline nii vaimselt, kui füüsiliselt. Koheselt hakkasid ilmnema korralduspaiga tehnilised probleemid, mis takistasid ka kuupäeva paika panemist ja ürituse reklaamimist. Üsna pea sai selgeks, et vajame paremat internetiühendust, elektriku ja kogemustega võrgupidude korraldajat. Olemata ei jäänud ka korralduslikud proovikivid päev enne LAN-party’t, nimelt teatas loobumisest neljas meeskond, mistõttu otsustati jätta kõrvale nn for fun mängud. Siiski saab neid edaspidi mängida Lõpe klubis selle lahtioleku aegadel.
Selles kiires saginas oli rõõm seda suurem, kui kätte jõudis võistluspäev ning sai nautida suure töö tulemust: Lääneranna valla esimene LAN-võistlus sujus viperusteta ning andis palju positiivset energiat kõigile kohalolijatele ning korraldajatele motivatsiooni uuteks ettevõtmisteks.
Lääneranna võrgupeo võistlusel saavutas esimese koha Team Expiria, kuhu kuulusid Kevin Astrik, Gerdo Leemann, Roko Astrik ja Gerret-Gert Vainsalu. Teise koha meeskond Vanad Vetikad, kuhu kuulusid Henry Põld, Andreas Toonikus, Andero Polberg ja Samuel Kastepõld. Kolmanda koha meeskond Ained, kuhu kuulusid Argo Luur, Aivar Allik, Alari Allik ja Chris Martin Linder.
Projekti meeskonda kuulusid Lõpe noored Aivar Allik, Argo Luur, Hermet Toonikus ja Alari Allik.
Mis oli teie projekti eesmärk ja kas see sai täidetud?
Me soovisime pakkuda endale ja teistele infotehnoloogia huvilistel koos võistlemise ja üheskoos olemise võimalust. Meil läks väga hästi! Algus oli väga raske, pidime kiirelt tegutsema, et kõik vajalik saaks tehtud. Vahepeal oli tunne, et seda polegi võimalik teha. Lõpe klubis oli internet halb ning vooluga oli ka probleeme. Tore oli näha, et suure valla noored said meie külas kokku, tutvusid meiega ning meie klubi ja noortekeskusega. Varsti jõuavad PlayStation koos mängudega ka kohale ning saame noortekas tihedamini sõprade ja tuttavatega kokku.
Mida projekti läbiviimisel õppisite? Millised raskused ette tulid ja kuidas need lahendasite?
Hullult raske oli! Ilma noorsootöötajate Annika Urbeli ja Kristel Rohumägita poleks me suutnud LAN-i korraldada. Oli vaja kiiret interneti, tugevat voolu, stabiilset mänguserveri süsteemi, mis kokku ei jookseks jne. Meil polnud aimugi, et see kõik nii keeruline on. Klubi sai valguskaabliga ühendatud ning mängupäevaks saime ka ülikiire interneti, kiirusega 300/300.
Annika Urbel sai meile appi oma ala profesionaalid, kes korraldavad suuri arvutipidusid: Eesti e-spordi organisatsiooni Playfair ja TTÜ Tarkvaraarenduse klubi LAP-LAPIKUD esindajate näol. Pärast võistlust jagasid nad meile õpetussõnu, kuidas juhtmeid kokku panna, kuidas teinekord paremini korraldada, mis neil juhtunud on ning andsid ka tagasisidet kui äge, et me üldse selle korraldamise ette võtsime. Eriti tore oli teiste tiimidega võistelda. Päris tasavägine võistlus oli. Auhinnad olid muidugi väga ägedad. Saime internetist auhinnaraha eest uusi mänge valida!Milline oli kogukonna ja teiste noorte tagasiside teie projektile? Kas on plaanis ka jätkutegevusi teha?
Saime väga kiita, et sellist suurt üritust julgesime korraldada. Osalejad soovisid kohe pärast mängu, et me veel LAN-pidusid korraldaksime. Täiskasvanutel polnud aimugi, mis on LAN. Oli uus asi meile kõigile ning enamik inimesi ei seosta infotehnoloogiat ja noorsootööd omavahel. Koolis üks õpetaja vastas meile juba Nopi Üles hääletuse ajal, et väga tublid oleme, aga temale ei meeldi sellised arvuti asjad ja ei hääleta! Teiste poolt tuli väga toetavaid sõnu. Meil said just valmis noortekeskuse ruumid, kuhu saame ostetud PlayStation-i üles panna ning seal sõpradega mängida. Valisime mänge suurtematele, väiksematele kui ka tüdrukutele. Lisaks saime teiste LAN-il osalenud poistega tuttavateks. Lubasid ka meie noortekasse külla tulla ja koos mängulahinguid pidada. Saime Playfair korraldajatelt lubaduse, et aitavad ja õpetavad meid järgmisel korral ka. Varsti saame ise juba hakkama.
Kas leidsite inspiratsiooni – kas inspireerisite teisi noori?
Me arvame küll. Teised arvutipeol osalejad said ka julguse tulla ja tulevad ehk veelgi. Enamus osalesid esmakordselt LAN-il.
Projekti sai rahastuse konkursil “Nopi Üles – inspiratsiooni puhang!” kaudu, mida viib läbi Eesti ANK ning rahastab ENTK ja Haridus- ja Teadusministeerium.
Galerii: Tõnis Filippov