Maris Moorits,
Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht
Kooliealised lapsed veedavad kodus iseseisvalt palju aega ning seetõttu on oluline neile meelde tuletada mõned ettevaatusabinõud, mis koduseid tuleõnnetusi aitaksid vältida.
Juba lasteaias on läbitud tuleohutusalased koolitused ning lastel on olemas põhitõed mida tohib ja mida ei tohi teha, kuid üle kordamine ei ole laste puhul kunagi liigne.
Toitu ei tohi jätta pliidile järelevalveta
Päästeamet saab väga palju väljakutseid eluhoone tulekahjudele, mis hiljem osutuvad toidukõrbemiseks. Lapsed, kes kasutavad iseseisvalt toidu valmistamiseks pliiti, peavad jälgima, et nad toitu tulisele pliidile ei unustaks ning pärast kasutamist pliidi kindlasti välja lülitaksid. Seega meenutagem lastele, et söögi tegemise ajaks ei ole mõistlik jääda multifilme vaatama või sõbraga telefonis suhtlema.
Tikud ja tulemasinad pole mänguasjad
Algklasside lapsed tohiksid lahtist tuld (küünal, gaasipliit, küttekolded jms) kasutada ainult täiskasvanu juuresolekul, sest punase kuke külaskäiguks pole palju vaja. Piisab vaid vähesest hooletusest või hajameelsusest. Lapsed on tormakad ning põlev küünal võib ümber kukkuda ja teha väga palju halba. Seetõttu on hea, kui lapsevanem näitab eeskuju ning räägib, kuidas ohutult käituda. See, et tikud ja tulemasinad ei ole mängimiseks, on hea alati üle korrata ning võimalusel tuletegemise vahendid üldse turvalisse paika peitu panna.
Suitsuandurit ei tohi karta
Kui peres on olemas suitsuandur, on vaja lastele kindlasti ka selle toimimist selgitada. Lapsed võivad valju heli peale ehmuda ja hoopiski peitu pugeda. Siinjuures ongi oluline rääkida lapsega sellest, milleks suitsuandur hea on ning kuidas käituda siis, kui see tööle peaks rakenduma. Kui laps kuuleb suitsuanduri signaali ja avastab, et tuleõnnetus on alguse saanud, siis tuleks tal sellest esimesel võimalusel teavitada teisi lähedal asuvaid inimesi ning liikuda kiiresti toast välja. Esimesel võimalusel helistada 112 ning kui on võimalik, siis aidata ka koduloomi. Kui laps helistab 112, siis peaks ta kindlasti teadma oma aadressi, oskaks teed juhatada, oskaks öelda mis juhtus, kus juhtus ja vastaks kõigile päästekorraldaja küsimustele. Vaadake koos lapsega kodus üle kõik väljapääsud ning veenduge, et need oleksid lapsele ka hõlpsalt avatavad.
Telefonidega peab hoolsalt käituma
Päästjad hoiatavad, et telefon ei olegi päris ohutu ese ning tuletavad meelde, et telefoni ei tasu voodisse kaasa võtta. Ammugi ei tohiks laadivat telefoni näiteks padja alla pista, sest telefon võib üle kuumeneda ja põlema süttida. Telefon vajab sellist paika, kus õhk ringleb ning eelistatult võiks see asuda kõval pinnal. Samamoodi võiks lastele ka meelde tuletada seda, et pistikupesas hoitaks minimaalselt asju korraga, vastasel juhul kuumeneb see üle ning õnnetus ongi kohal.
Kas Sinu või Su lähedaste kodud on tuleohutud? Telli endale või oma lähedastele tasuta kodunõustamine, et koos spetsialistiga olukord üle vaadata ja vajadusel muudatusi teha. Selleks tuleb helistada pääste infotelefonile 1524 ja broneerida endale sobiv aeg. Kodunõustamine on tasuta. Pensionäridele ja vähekindlustatud peredele paigaldatakse nõustamise käigus vajadusel ka suitsuandur.
Päise pilt: Pixabay.com