Jaak Jaanso,
Lääne päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo nõunik
Kätte on jõudmas sügis ja tark koduomanik hakkab uueks kütteperioodiks valmistuma. Selleks tuleb hoone küttesüsteem sisepindadele kogunenud tahmast puhastada. Väljastki tuleb kütteseade kriitilise pilguga üle vaadata, kas see on terve või vajab pottsepa parandustöid. Päästeamet koduohutuse eestseisjana soovitab kütteseadmete hooldamine alati usaldada kutselisele korstnapühkijale või pottsepale. Kui saate temalt tehtud töid tõendava akti, kontrollige, et ehitise aadress oleks õige.
Tuleohutuse seaduse järgi peab kutseline korstnapühkija kütteseadmeid hooldama vähemalt üks kord aastas. Erandiks on üksikelamud, kus korstnapühkija peab seadmeid puhastama üks kord viie aasta jooksul. Sel juhul tuleb vahepealsel ajal hooldustööd ise ära teha. Puhastamise üle arvestuse pidamine on küttesüsteemi valdaja kohustus. Korstnapühkija annab tehtud tööde tõestuseks teile akti, mida tuleb kuni järgmise korrani, mil uus akt antakse, säilitada. Kui puhastate üksikelamu kütteseadet vahepealsed neli aastat ise, siis on kasulik akti tagaküljele üles märkida enda tehtud puhastustööde aeg ja ulatus.
Seoses haldusreformiga on muutunud paljude koduomanike ehitiste aadressid. Juba on juhtunud, et korstnapühkija tõendile märgitakse vale aadress. On viimane aeg endale elukoha õige aadress selgeks teha. Öelge see alati korstnapühkijale edasi. Kui saate ametimehelt akti, siis vaadake omakorda kindlasti üle, et teie aadress oleks õigesti märgitud.
Usaldusväärsete korstnapühkijate kontakte küsige päästeala infotelefonilt 1524. Sealt soovitatakse Teile ainult kutse omandanud korstnapühkijaid. Kui saate korstnapühkija kontaktid mõnest muust allikast, siis saate tema kutsetunnistuse olemasolu kontrollida kutseregistrist www.kutsekoda.ee.
Nõuanded ohutuks kütteperioodiks:
- Külmade ilmade korral vältige üle kütmist. Kui ühest ahjutäiest ei piisa, ärge koheselt uut ahjutäit puid koldesse pange, vaid kütke ahju kaks korda – üks kord hommikul ja teine kord õhtul;
- Mida kuivemaid puid kütmiseks kasutate, seda vähem tekib tahma;
- Kui tõmme läheb halvaks ja ahi hakkab suitsu sisse ajama, on see märk sellest, et küttesüsteem vajab uuesti puhastamist;
- Ennem siibri kinni panemist segage põlemisjäägid korralikult läbi ja sulgege siiber alles siis kui söed on kustunud.