Möödunud nädalal, 6.-13. juulil seiklesid seitse Lääneranna valla noort koos Lihula noortemaja noorsootöötaja Anneli Pikkmetsaga Šotimaal, kus toimus Erasmus+ noortevahetus, mille teemaks oli “Tervis ja õiglus Euroopas”. Nädalast seminari korraldas Roystoni noortekeskus Glasgows.
Auchengillan linna välikeskusesse tuli kokku 44 noort Eestist (7 Lääneranna vallast ja 3 mujalt – toim.), Soomest, Austriast ja Šotimaalt. Kohalikest oli algul pisut raske aru saada: teine aksent ja tohutu kiirus millega nad räägivad, kuid mida rohkem me nendega suhtlesime, seda paremini mõistsime teineteist.
Noortevahetuse olulisemaks tegevusteks olid arutelud töötubades; millist rolli mängib Euroopa Liit noorte elus, noorte õigused, Brexit, tervislik elu ja toitumine ning võrdsed võimalused. Lisaks arutlesime teemal, mis teeb noortele muret ja üllatusega peame tõdema, et igal pool on samad probleemid: kiusamine, sõltuvused ja vägivald.
Aruteludest vabal ajal külastasime Glasgow linnavalitsust ning tutvusime selle suurepärase arhitektuuriehitisega, kus asub Lääne-Euroopa suurim marmorist trepp. Lisaks saime teada natuke ka sealse linnajuhtimise erilistest külgedest. Nägime kuulsat Lord Provosti ülekullatud hõbedast valitsuskepi ilma milleta ei hakka ükski istung peale: traditsiooni kohaselt saabub valitsusistungile viimasena eesistuja, kes toob saali valitsuskepi ning alles siis võib koosolek alata. Glasgow linnas sõitsime veel maailma kolmanda vanima metrooga, mis oli väike, puhas ja hubane.
Matkasime Loch Lomondi rahvuspargis ja pidasime maha ühe korraliku värvijooksu ning veesõja. Värvijooks on inspireeritud traditsioonilisest India pidustusest Holi, mida tuntakse ka kui värvidefestivali: igal kevadel tulevad tuhanded hindud tänavatele ja tähistavad uue hooaja algust, mil jäetakse jumalaga talvega ning tervitatakse värviderohket tärkavat kevadet. Inimesed riietuvad valgesse ning alguse saab hingemattev värvidemäng, kus ei ole vahet, mis soost, vanusest või ühiskondlikust seisusest (kastist) sa oled. See on ainus püha Indias, mis murrab väga rangeid sotsiaalseid norme. Pulbervärvid, mida antud üritusel kasutatakse, on ohutud, kuna nende tooraineks on riisijahu.
Rahulolevad noored
- See noortevahetus oli super, seltskond oli väga äge ja ka teiste riikide esindajad väga vinged!
- Noortevahetus oli väga-väga tore: noortejuhid olid mõistvad, töötubade teemad huvitavad. Leidsin palju uusi sõpru ning sain palju uusi kogemusi. Kõige rohkem meeldisid mulle väljasõidud, kuna sain näha seda riiki ja keskkonda, kus noortevahetus toimus.
- Šotimaa on hea ja ilus paik noortevahetuseks ning seal olid väga toredad inimesed.
- Taolisi noortevahetusi võiksi korraldada ka siinsamas, Lihulas. Väga hästi planeeritud ja super seltskond.
- Noortevahetus oli minu jaoks uus ja teistsugune kogemus. Tutvusin erinevate inimestega eri rahvustest ning õppisin tundma nende kultuure. Igav sellel noortevahetusel kordagi ei hakanud, sest kogu aeg toimusid erinevad tegevused. Kindlasti annab see mulle palju julgust ja tarkust kaasa ka edasisse ellu.
Grupijuhid tänavad kõiki noori, kes meiega vapralt vastu pidasid. Suur-suur kummardus ka lapsevanematele, et te oma kõige kallima vara meie hoolde lubasite. Eriliselt suured tänud saadame Continuous Actioni Annlile ja Elenile, kes on meie projekti Eesti koordinaatorid: suured-suured tänud meile seda võimalust pakkumast!
Soovitus kõikidele noortele: maailm on teie ees valla, tasub ainult ise aktiivne olla! Ärge kartke, et ei saa hakkama, saate küll ja sellised kogemused tulevad Teile kogu eluks kasuks! Kõikidele neile, kes ei ole veel saanud osa suurepärasest rahvusvaheliselt noorsootööst, siis meie hea partneri kodulehelt continuousaction.ee, leiad palju põnevaid projekte! Nii sõidavad tänu meie üliheadele partneritele, kes hoiavad alati meile pöialt ja pakuvad noortele rahvusvahelisi võimalusi, 14.-29. augustil Inglismaale muusikafestivalile vabatahtlikuks Eliise Lepp ja Jana Viljak.
Tekst ja fotod: Anneli Pikkmets