Viieliikmeline grupp endisi kontorirotte Eestist ja Leedust, nagu nad ise ennast nimetavad, asus päästma Gruusia teetööstust. Noorte entusiastide seas on ka Lihulast pärit Miina Saak, kes veel aasta alguses töötas ühe bussifirma turundus- ja müügispetsialistina.
30 aastat tagasi oli Gruusia üks maailma suurimaid teetootjaid, kuid 1990-ndate alguses kukkus kogu tööstus kõigest 5 aastaga kokku. Pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist pidi Gruusia tegelema tagajärjedega, mis see antud piirkonda tõi – kodusõda, riigi majanduslik kokkuvarisemine.
Samuti ei suutnud Gruusia oma teega äsja avanenud turul konkureerida Hiina ja Sri Lankaga ning teadmiste puudus, kuidas tegutseda turumajanduses, sai enamikele ettevõtetele ja kooperatiividele saatuslikuks. Suured tehased ja istandused jäeti maha ning külad, millede elanike peamine osa sissetulekust tuli teetööstusest, tühjenesid järk järgult. Kui hiilgeaegadel toodeti teed ca 150 000 tonni, siis täna toodetakse kõigest 2000-3000 tonni aastas. Istanduste all olnud 70 000 hektarist maast on tänaseks suur osa kas mahajäetud või üles juuritud.
2016. aastal otsustas Gruusia riik luua programmi, et päästa kasvõi osa mahajäetud istandustest – sellest programmist algas ka kõnealuste noorte kokkupuude teekasvatusega. Üheskoos võeti ette reis Lääne-Gruusiasse ning külastati ligi 50 mahajäetud istandust, et leida sobivad. Lõpuks valiti välja 3 maa-ala, kokku ligi 50 hektarit, mida on võimalik taastada. Tänaseks ongi ühes istanduses esimesed sammud rehabiliteerimise projekti raames tehtud: maalapp puhastatud ning mahaniidetud teepõõsastest on hakanud kasvama uued võrsed. Hetkel puhastatakse teist ning oma järge on ootamas kolmas istandus.
Selleks, et toota kvaliteetset teed on aga vaja tehast. Maja ehitamine, tehase sisseseadmine, vajalike sertifikaatide omandamine ja tehase kõrval oleva istanduse rehabiliteerimine läheb järgmise paari aasta jooksul maksma kokku ca 150 000 eurot. Miina, Kristiina, Hannes, Priit ja Tomas, keda ühendab ettevõte Renegade Tea Estate, loodavad Gruusia teele ja nende loole kaasaelajate abil läbi Indiegogo ühirahastuskampaania koguda 30 000 eurot, mis aitaks neil vajaliku tehase ehitamisega alustada.
Miina sõnul saavad esimesed kiired, kes läbi Indiegogo oma teepakid tellivad, teed maitsta juba suve lõpus. “Esimese hooaja jooksul loodame valmis saada ca 500 kg teed, millest osa jõuab sügisel kindlasti ja Indiegogo kampaania väliselt müüki,” kinnitas Lääneranna Teatajale Miina Saak.
Kristina Kukk,
Lääneranna Teataja toimetaja
Fotod: erakogu